Published On: 24 Gusht, 2016

Serbia dhe Shqipëria me Odë Ekonomike të përbashkët, Kosova nuk merr pjesë

Shqipëria dhe Serbia po përgatiten për mbajtjen e një forumi të përbashkët ekonomik, përmes të cilit do të promovohet krijimi i Odës ekonomike shqiptaro-serbe, me seli në Tiranë.

Në vazhdën e fuqizimit ekonomik të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, përmes avancimit të bashkëpunimit rajonal, gjatë ditëve të fundit kryetarët e Odave Ekonomike të Kosovës dhe Serbisë, kanë vizituar homologët përkatës në Maqedoni, Shqipëri dhe Mal të Zi, për të vazhduar javëve në vijim në Kroaci dhe Slloveni.

Liderët e vendeve të rajonit kanë përkrahur fuqishëm bashkëpunimin ekonomik rajonal, të udhëhequr nga Odat Ekonomike. Mbështetjen për forcimin e bashkëpunimit ndërmjet odave do ta japin edhe kryeministrat e Shqipërisë dhe Serbisë, Edi Rama e Aleksandar Vuçiç, të cilët do të takohen në Nish më 14 tetor.

Takimet, në nivel rajonal, do të mund të shënojnë edhe fillimin e përurimit të një projekti të përbashkët rrugor që do të lidh Serbinë me Shqipërinë përmes Kosovës. Burime zyrtare në Serbi kanë theksuar ditëve të fundit se në takimin e Nishit do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Kosovës.

Por, këta të fundit thonë se nuk kanë marrë asnjë ftesë për çfarëdo takimi që mund të zhvillohet në rajon.

Këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Faton Abdullahu, i tha Radios Evropa e Lirë se Qeveria e Kosovës zyrtarisht nuk është në dijeni të një takimi të tillë.

“Qeveria e Kosovës nuk ka ftesë për këtë takim. E dimë që janë lansuar variante të ndryshme për pjesëmarrjen tonë atje, por ne nuk kemi ftesë dhe nuk do të jemi atje as në nivelin e përfaqësimit të shteteve që bëhen atje as në ndonjë nivel tjetër më të ulët”, ka thënë Avdullahu.

Përfaqësuesit e komunitetit të biznesit në Kosovë, ndërkohë, u kanë bërë thirrje autoriteteve në Prishtinë që të shtojnë interesimin dhe aktivitetet drejt rritjes së bashkëpunimit rajonal dhe kanë vlerësuar se ky bashkëpunim, përfshirë edhe me Serbinë – e cila nuk e ka njohur Kosovën – është “i paalternativë”.

Ata thonë të jenë të angazhuar në normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, megjithëse kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, i tha Radios Evropa e Lirë se takimi që organizohet në Nish kërkon një koordinim institucional dhe dakordim të tyre për pjesëmarrjen e përfaqësuesve të Kosovës, qoftë edhe në nivelin ekonomik.

“Oda Ekonomike vetëm ndihmon në normalizimin e raporteve në mes Serbisë dhe Kosovës… është një ndihmë e dialogut që udhëhiqet në Bruksel. Duhet të kuptohet që Kosova ka institucionet e veta, ka parlamentin, ka presidencën. Në këtë drejtim koordinohemi dhe nëse Qeveria e sheh të arsyeshme dhe rekomandon që të shkojmë atje, po shkojmë. Përndryshe, kjo nuk është fontanë dëshirash dhe unë nuk e kam komoditetin që sikryetar i OEK pa leje dhe pa qëndrim qeveritar të jem pjesë e çdo aktiviteti tjetër”, tha Gërxhaliu.

Projekti i Bashkimit Evropian për ndërtimin e autostradës që do të lidh Shqipërinë, Kosovën dhe Serbinë, është thënë se mund të jetë një nga mundësitë më të mira që duhet shfrytëzuar nga këto shtete dhe bizneset për të ndërtuar bashkëpunimin në fushën e infrastrukturës dhe ekonomisë.

Gërxhaliu thotëse autostrada Durrës – Prishtinë – Nish është një mundësi e mirë që do t’u mundësonte shteteve të rajonit të jenë të rëndësishme në tregjet e treta, duke ofruar shërbime dhe prodhime të rajonit.

“Si Odë Ekonomike e Kosovës jemi të angazhuar në normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe mendojmë që bashkëpunimi kufitar nuk ka alternativë dhe ajo që e veçon dhe i jep substancë bashkëpunimit është infrastruktura”.

“Ne kemi dhënë rekomandime që lidhja e autostradës Nish – Merdarë – Prishtinë është e një rëndësie strategjike është një projekt i cili nuk duhet të analizohet vetëm nga dimensionin politik , pasi që sa ka rëndësi politike ka edhe rëndësi strategjike dhe ekonomike”, tha ai.

Gërxhaliu tha se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë më shumë në eliminimin e barrierave tregtare në avancimin e dialogut, si dhe duhet të bëhet më shumë në krijimin e kompanive të përbashkëta.

“Në Ballkan nuk mund të flitet për procese ekonomike pa marrë konotacion politik. Jemi dëshmitarë që agjendat politike janë të stërngarkuara, mirëpo besoj që bashkëpunimi ndërkufitar, rajonal, forcimi i imazhit të rajonit do të jetë objektiv i të gjithëve”, tha Gërxhaliu. /rel/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Si duket vellazrit tone shqiptar asgje s paskan mesuar nga e kaluara e vllezerve te tyre nga Kosova.
  Si eshte e mundur kjo..?
  Kur Serbia deri me sot asji shenje pendese nuke tregoi dhe asnji kerkimfalje nga zyrtaret e saje per mizorite dhe krimet e gjenocidin e ushtruar serb ndaj shqiptareve vllezer te Kosoves , per mbi 120.000 shtepi te shqiptareve te djegura ne shkrum e hi nga forcat ushtrako-policore dhe paramilitare serbe, mbi 20.000 gra, motra dhe vajza te dhunuara nga po keto forca dhe shteti serb me te cilet vellazrit tone do te lidhin nji kontrate shume te rendesishme me shtetin serb ne Nish, mbi 15.000 civil te pambrojtur, te vrare kurse mbetjet e 1652 te vrareve shqiptar ende pushojne ne varrezat masive ne Serbi….
  Une vetem u perpoqa te ua freskoje kujtesen tuaj te mykur kurse ju vllezer te nderuar veproni si mendoni qe eshte me se miri…..zgjedhja do te jete e juaja dhe vetem e juaja

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Arben thotë:

  Pa e zgjatë shumë.Një shkrim mund të jetë korrekt 99% dhe të lëshojë një mesazh të gabuar.Mundet që aty qëndron e keqja e madhe. Në tre rreshat e fundit, në të parin shkruhet: “Në Ballkan nuk mund të flitet për procese ekonomike pa marrë konotacion politik” Pozicioni i atij që ka shkruar artikullin duhet të jetë të jetë shumë i qartë. Çfar do të thotë? Po qe se është kundër idesë që proceset ekonomike të përqasen politikisht është shumë i gabuar.Në çdo rrethanë, në çdo kohë dhe në mes cilitdo grup vendesh që bëhen proceset ekonomike janë dhe politike. Në mënyrë drastike e qartë kjo në mes shqiptarëve dhe serbëve. Mjafton të shohim që në këtë periudhë Kina po bën investime të mëdha në Detin e Veriut në Britaninë e Madhe për naftën, e kur pas uljes së çmimit të naftës sjell fitime të pa sigurta për kinezët sa nuk ia vlen, e britanikët fitojnë nga kjo. Po jo, Britania e Madhe është e shqetësuar se e kupton se Kina ka synime strategjike dhe kjo në perspektivë është në dëmin e Britanisë së Madhe. Prandaj britanikët janë frenuar dhe për marrëveshjen që Kina të ndërtojë një centaral bërthamor. Nëpërmes marëdhënieve pak nga pak arrihet te nënshtrimi i plotë derisa skllavëria të mbetet profesioni i fundit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...