Published On: 7 Tetor, 2016

Serbët të bashkuar kundër ligjit për Trepçën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë se deputetët serbë do të jenë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës, dhe të gjithë do të votojnë kundër projektligjit për Trepçën.

“Ajo që ne kemi marrë vësh është se një pjesë e opozitës janë pajtuar me këtë projektligj, kështu që është mjaft e sigurt se ata tani do të ketë një shumicë për ta votuar projektligjin”, ka thënë Stojanoviq në RTS.

Ai vuri në dukje se ligji është i papranueshëm për serbët dhe se ai nuk është një ligj ekonomik, por një akt politik për përdorim politik.

Por Stojanoviq thotë tha se “serbët e Kosovës nuk janë aq të forta sa për të parandaluar këtë vetë”.

Ai kërkon ndihmë nga Bashkësia ndërkombëtare.

“Ky ligj ka synimet për të hapur një fokus të ri dhe një pozicion të ri krize, duke ruajtur një atmosferë të vazhdueshme të jostabilitetit”.

Njëjtë ka thënë edhe kryetari i Listës Serbe, Slavko Shimiq.

Ai tha se nuk do ta votojnë një ligj “për marrjen e Trepçës”.

Ai pohoi se ligji për Trepçën është një vendim politik.

Por, Shimiq shtoi se “Askush nuk do të demonstrojë ligjin e forcës, por forcën e ligjit”, njofton Klan Kosova.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. kosovari thotë:

  Pse mos te protestojne kur dihet se Plani i Ahtisarit eshte gjithmon ne destabilizim te Kosoves. Z. Ahtisari mentalitetin e ballkanasve, e sidomos te serbeve, nuk e ka vlersuar mire.Nuk e ka kuptuar politiken serbe ndaj shqiptareve. Nuk e ka kuptuar faktin se serbet nuk deshirojne te bashkejetojne me shqiptaret. Ne Serbi vazhdon ende te qendroje “shendosh e mire” politika e Milloshevicit:SVI SERBI U JEDNOJ DRZAVI (te bgjithe serbet ne nje shtet).Kjo do te thot se aty ku eshte shteti i shqiptareve nuk duhet te kete serbe. Edhe nese ka ata duhet te kene shtetin e vete. Pra serbet ne Kosove duhet te kene shtetsine dhe sjelljet e shtetesise serbe. Te jene ne Kosove por jo me shqiptare.Borisav Joviq, ne cilesine e Kryetarit te Federates, nga Mitrovica pat porositur:NIKADA VISE ALBANCI NECE VLADADTI PRISTINOM (kurre me shqiptaret nuk do ta sundojne Prishtinen)!Tani se kush do ta sundoje Prishtinen ka treguar z. Klinton- Amerika. Pas kesaj Serbia propaganden e perqendron ne destabilizimin e Kosoves. Dhe si fillim e me ndihmen e BE me sukses e futi Planin e Ahtisarit ne Kosove.Keshtu po tenton te krijoje kushte te posacme per serbet e Kosoves ashtu qe kohabitacioni shqiptare-serbe te jene sa me i vogel. Pasiqe kjo nuk eshte e mundur pa probleme e destabilizime atehere do kerkoje ndarjen e Kosoves.Per kete ceshtje Serbia po kerkon partner ne Shqiperi. Cudirat gjithmon ndodhin, nuk eshte e mundur qe mos te ndodh edhe kjo!?
  Per nje muhabet te tille, ne lidhje me ndarjen e Kosoves, per shqiptaret nuk jane kushtet e volitshme sepse ne pyetje eshte vetem territori i Kosoves. Nese BE e ShBA insistojne ne nje dialog te tille ate here shqiptaret nuk kane arsye te frigohen. Ne dialog mund te hyhet, nese behet fjale per ndrrimin e kufijeve, me kusht qe te shqyrtohet komplet ceshtja shqiptare ne Ballkan. Gjithashtu ne tapet bisedimesh te futen te gjitha traktatet te cilat kane te beje me ceshtjet ballkanike si dhe te gjitha dokumentet diplomatiko-juridike qe kane te beje me territoret e kontestuara. Nuk mund te ndahet Kosova e te mos futet ne pazar Krahina e toplices, Lugina e Presheves etj.
  Serbia ka okupuar territore te huaja e tash kerkon ndarjen e tyre FIFTI-FIFTI. Me duket se nje kohe e tille ka kaluar!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Gallabi thotë:

  Mendësia zyrtare politike, shtetërore dhe kishtare kinse ortodokse “Shën” savjane serbe, ka mbetur ajo e vjetra

  Reagimet, përditë më nervoze të nërthojsave (ndërgishtëzave) serbomëdha, kontrabandë edhe brenda strukturave institucionale të lodhura të Kosovës, paralajmërojnë ditë të nxehta dhe me plotë rreziqe, në një të ardhme të afërt.
  Nga reagimet që zakonisht të cilave u vije erë e shovinizmit mesjetarë serbomadh,kujtoj se është e mjaftueshme të veçohen disa nga këto qe po ndodhin së voni, sidomos:
  -Kur ato po përcillen me bllokim të rrugëve, fillimisht në aksin rrugor Mitrovicë-Leposaviç, gjoja në shenjë të kundërshtimit të Ligjit për Trepçën, të proceduar në qeveri dhe më pas në Kuvendin e Kosovës;
  -Kur ato po përcillen edhe me paralajmërimin e bllokimit të të gjitha vendkalimeve kufitare Kosovë-Serbi, gjoja në shenjë të revoltës, kinse për mos zbardhjen e fateve të të pagjeturve serbë, të zhdukur gjatë luftës kundër pushtuese të cilën u detyruan ta bëjnë shqiptarët në vitet 1998-1999;
  -Kur ato përcillen me kërcënime luftënxitëse nga politika serbomadhe e Beogradit zyrtar, se gjoja do të ndërmerren veprimet e nevojshme për kontrollin e plotë të “pronës” serbe-Trepçës; se do të kërkojnë thirrjen urgjente të KS të OKB. Krejt këto në shenjë të kundërshtimit të zbatimit të Ligjit për Trepçën, të aprovuar nga Kuvendi i Kosovës. Sepse, ky Ligj gjoja na qenka rrezik serioz për pronat e “ligjshme” të Serbisë në Veriun e Kosovës; se në KS të OKB do të parashtrohen jo vetëm “shkeljet” e Rezolutës 1244, nga shqiptarët e Kosovës, por edhe rrezikimi i popullatës serbe në trojet e “saj” në Kosovë, kinse nga terrori që ushtrojnë shqiptarët në vazhdimësi ndaj këtij minoriteti…
  Padyshim, të gjitha këto veprime jo vetëm provokuese, por tejet agresive të politikës serbomadhe, të orkestruara nga Beogradi zyrtar, jo edhe pa mbështetje nga aleatët tradicional të tij, lakuriqësojnë një të vërtetë ogurzezë, jo vetëm për popujt e Ballkanit, por edhe më gjerë. Sepse këto veprime histerike dëshmojnë, se mendësia zyrtare politike, shtetërore dhe kishtare kinse ortodokse “Shën” savjane, ka mbetur po ajo famëkeqja-ajo memorandumeve të epokës së çetnikizmit fashist millosheviqist. Siç dihet, ky Memorandum prodhoi veprimet ( si të ashtu quajturat “dogodio se narod”, “jogurt revolucija”, “anti birokratska revolucija”, “ balvan revolucija”…etj) e që të gjitha këto rezultuan me lumenj lotësh dhe të gjakut kroat, boshnjak dhe shqiptar. Natyrisht edhe të atij serb, por në përmasa shumë më të vogla !
  Këto zhvillime me imponojnë drojën, se gjendemi përball shumë rreziqeve reale dhe me pasoja të pa parashikueshme.
  Këto zhvillime me plotë rreziqe që po ndodhin kohëve të fundit, pashmangshëm tek njerëzit e arsyeshëm imponojnë pyetjen: Çfarë janë reagimet e institucioneve shqiptare, të mandatuara me verdiktin e votës së lirë, për të qenë sa më të përgatitur për t’u përballur me sa më pak pësime me rreziqet reale, në një të ardhme të afërt, të cilës do shkallë të rrezikshmërisë qofshin ato?
  Kujtoje se përgjigja më qëndrueshme në këtë pyetje, do të ishte ajo përgjigja e famshme e Fishtës, ndaj pyetjes së ngjashme (e modifikuar): Ne shqiptarët vazhdojmë hamë “fiq e kastraveca”, pa u brengosur çfarë po ndodhë në fqinjësi!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Serbet mund te jene bashke dhe kjo s ka asge te keqe por ,serbet ne asnji moment mose te mendojne se shqiptaret jane te ndare aq me teper kure eshte Trepca ne pyetje sepse , i madh e i vogel ne Kosove e dijne se luften ne Kosove ,Millosheviqi e nderrmorri pikrisht per Trepcen dhe pasurite e Kosoves .Ia perkujtoje serbeve te kosoves se nese serbet qenkan be bashke kunder shqiptareve te kosoves dhe interesave vitale tona ateher , gjithesesi duhet te mendojne edhe per faturen e cila do tu vije ne fund nese vazhdojne pafundesisht ti minojne zhillimet e kosoves dhe popullit shumice te saje

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...