Published On: 18 Tetor, 2016

Serbët, Edi Rama si Rrahman Morina e Azem Vllasi

Në një analizë të botuar në shtypin serb, analisti Dushan Prokorov, i njohur mirë edhe në qarqe mediatike, shprehet se “Rama është bërë për ne si i shtëpisë në Beograd, po aq sa Azem Vllasi dhe Rahman Morina”. Duhet theksuar se serbët i konsideronin Vllasin dhe Morinën si marioneta të cilat thirreshin në Beograd sa herë u duhej autoriteteve.

Po ashtu, analisti serb thotë se vizitat e shpeshta të Ramës dhe miqësia e tij me Vuqiqin nuk garanton stabilitetin në rajon sepse “Serbia duhet t’a peshojë mirë pranimin e projektit amerikan në Ballkan sipas interesave të saj”. .

Më tej, Prokorov krahason sjelljen e autoriteteve shtetërore serbe kundrejt Ramës me ato të ish presidentit Tadiq i cili krijoi marrëveshjen Serbi-Bosnjë-Turqi. Mirëpo sic dihet, kjo marrëveshje ka cuar në tensionimin e situatës dhe në ndarjen faktike të Bosnjës.

A ka shkuar zoti Rama për të ndarë Kosovën në Beograd apo nuk po e kupton lojën?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. m.muharremi thotë:

    Z.Dushan Prokorov e di shume mire se krahasimi qe i bene z.Rama me A.Vllasin e Rr.Morinen nuke jane te qendrueshme dhe jane krejtesisht te pa vlere por , edhe me shume se kaq,jane krahasime qesharake te ndiplomacise serbe kurse , krahasimi buhet qellimisht sepse edhe bashkbiseduesit e z.Rama por edhe analistet si z.Prokorov dhe autoritetet kompetente serbe e kane vrejtur aftesine dhe guximin e z.Rama dhe tash ata shofin se ne te vertet , ne Beograd nuk u paska ardhur nji shqiptar siq do te deshironin ata (qe mund ta ngrehin per zhele ) e qe z.Prokorov e shprehe haptas nepermes krahasimit qe i bene z.Rama me A.Vllasin dhe Rr.Morinen sepse ,serbia ka nostalgji per “kohra te leshta ” ( Gojko Gjogo ) por ka dhe nostalgji per “shqiptar te ndershem” sikur qe kishte dikur shume te tille duke perfshi edhe Hajrie spikericen e Tv te Prishtines
    Harroje z.Prokorov…harroje…shqiptaret cdo dite e me shume jane bashke dhe bashkimin e shqiptareve ju s mund ta ndalni as me krahasime provinciale dhe as me dekurajime cinike sikur dikur vepronit me ndihmen e shtetit dhe liderit tuaj diktator..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...