Published On: 5 Prill, 2016

Selimi: Thaçi nuk është president unifikues, ka humbur besimin edhe të luftëtarëve të UÇK-së!

  • Kundërshtimin për zgjedhjen e Hashim Thacit president, opozita e ka shprehur vazhimisht me arsyetimin se ai nuk është person unifikues dhe se zgjedhja e tij përbën jo vetëm shkelje kushtetuese.

Kundërshtimin e tyre, opozita e ka bërë në menyra të ndryshme, duke hedhur gazlotësjellës e duke protestuar edhe në rrugë. Por duket se kundërshtimi i tyre nuk pengoi zgjedhjen e Thaçit president te vendit.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi i kontaktuar nga  Botapress tha se Hashim Thaçi nuk i përmbushë normat për të qenë president i Republikës së Kosovës, madje një pretendim i tillë i tij është absurd.

“Një ndër parakushtet për të qenë president i Republikës është edhe që kandidati të jetë unifikues dhe mbipartiak.  Kjo gjë është edhe normë kushtetuese. Këtë normë Thaçi nuk e përmbush as përafërsisht. Por jo vetem kaq. Si mund të pretendojë të jetë president unifikues një kandidat i cili për tu zgjedhur është dashur që në ditën e zgjedhjes se tij ta shtyp protestën me dhunë dhe ta nxjerrë me polici opozitën nga parlamenti?”

I  pyetur se a e ka humbur Thaçi besimin e ish luftëtarëve të UÇK-së dhe të Drenicës, ai nuk e mohoi këtë gjë, madje tha se askush nuk mund ta ketë besimin e ish luftëtarëve përfshirë (edhe) Thaçin.

“Askush nuk mund ta ketë besimin e ish luftëtarëve sot (aq më pak Hashim Thaçi)  i cili njëkohësisht vazhdon t’i luftojë objetivat e luftës që kanë bërë luftëtarët gjatë luftës. Që ta kesh besimin e ish luftëtarëve duhet që t’ua respektosh qëllimin për të cilin ata kanë luftuar” tha deputeti Selimi për Botapress.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Edhe krokodilat nuk pajtohen thotë:

    A mos po don o caruknjeri , edhe mickojat me qene pjse e unitetit, a nej krokodill, apo nej qenef rusokomunist i vetqenefosjes.? A?

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...