Published On: 4 Mars, 2016

Selimi për FT: Kosova bëri rrugë të gjatë, për tetë vite të shkurtra

Petrit Selimi, zëvendës ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, i është kundërpërgjigjur një analize të Tony Barber për Kosovën, të botuar në gazetën ‘Financial Times’.

Selimi në të njëjtën gazetë, ka thënë se Barber, duke shkruar për situatën politike në Kosovë, edhe pse duket se brenda ka një tregim të dhimbshëm, por megjithatë nuk ka shfaqur një tablo të plotë për vendin.
“Kosova festoi tetë vjetorin e pavarësisë së saj dy javë më parë, dhe bazuar në disa standarde, ne kemi bërë një rrugë të gjatë në këto tetë vjet të shkurtra” shkruan zv.ministri Selimi.
Ai thotë se 111 vende e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, pavarësisht vazhdueshmërisë së destruktivitetit e armiqësisë që ndaj nesh kanë Serbia dhe Rusia.
“Ish-armiqtë tanë kanë arritur të vonojnë qasjen e Kosovës në organizata si UNESCO-s, me ndihmën e Koresë së Veriut dhe të regjimit të Bashar al-Assad, të cilët votuan kundër anëtarësimit të Kosovës në këto organe”.
Selimi ka përmendur se Kosova ka vazhduar dialogun me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve dhe ka nënshkruar MSA-në me BE-në, që është edhe marrëveshja e jonë e parë formale politike dhe tregtare me Brukselin.
“Kosova është bërë edhe një anëtar olimpik dhe këtë verë do të konkurrojë për herë të parë në lojërat olimpike Rio 2016”.
Ai shkruan se qeveria e ka bërë të qartë qëndrimin e saj në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe kontributin në koalicionin botëror kundër ISIS.
“Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka vënë në dukje, gjatë një vizite të fundit në Kosovë-se kosovarët janë udhëheqësit rajonal në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe promovimit të dialogut ndërfetar”.
Selimi më tej shkruan se është e natyrshme se duan që ritmi i ndryshimit të jetë shumë më i shpejtë.
“Edhe pse kemi shënuar rritjen më të lartë mesatare ekonomike të bruto produktit vendor në Ballkanin perëndimor gjatë tetë viteve të fundit, ne përsëri kemi nevojë të ofrojmë gjëra tjera në agjendën euro-atlantike”.
Ai thekson se në fund të këtij muaji, Komisioni Evropian do të dërgojë një ekip në Prishtinë, nga i cili shpresojnë dhe presin të konfirmojnë se vendi ka arritur tetë kriteret e mbetura nga 95 të nevojshme, për të marrë udhëtimin pa viza në BE.
Kundërpërgjigjja e Petrit Selimit, zv.ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, publikuar në Financial Times
Kundërpërgjigjja e Petrit Selimit, zv.ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, publikuar në Financial Times
“Ne gjithashtu shpresojmë se Samiti i ardhshëm i NATO-s në Varshavë, do t’u sigurojë kosovarëve vendin që u takon dhe rolin në arkitekturën e sigurisë të Evropës”.
Zv.ministri Selimi në këtë letër të botuar në FT, shkruan më tej se për të zbatuar agjendën ambicioze politike dhe ekonomike të Kosovës, vendi ka nevojë për mbështetjen e aleatëve në Evropë dhe SHBA.
“Njerëzit tanë kanë nevojë të dinë se ata nuk janë harruar nga udhëheqësit evropianë në Bruksel, Berlin dhe Londër, dhe se perspektiva jonë evropiane dhe anëtarësimi në BE dhe NATO, është e vërtetë”.
Përveç liberalizimit të vizave, Selimi thekson se është e rëndësishme për të ardhmen e Kosovës që të rinjtë tanë të arsimuar, të jenë të qasshëm në tregjet e BE-së dhe programet politike, e gjithashtu edhe në konventën ndërkombëtare shumëpalëshe.
“Zgjedhja e ish-kryeministrit Hashim Thaçi, si president i Kosovës në Kuvendin e Kosovës, të premten e kaluar, ishte vitale për procesin demokratik. Demokracia dhe procesi i rregullt i parlamentit nuk duhet të jetë me koktej molotovi dhe sulme me gaz lotsjellës”.
Ai shkruan se interesat e vendit tonë do të ishin përfaqësuar më mirë duke qenë anëtar të plotë të komunitetit ndërkombëtar dhe vazhdimin e rrugës së integrimit evropian.
“Progresi i Kosovës nuk do të mbahet peng nga nacionalistët në Serbi dhe Kosovë, makthi i të cilëve me konfliktet e kaluara dhe diskurset etnike mund të prishë të ardhmen tonë”, shkruan Petrit Selimi në gazetën prestigjioze, ‘Financial Times’./lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...