Published On: 28 Shtator, 2016

Selimi: Hiqni dorë nga sondazhet, ejani garojmë në zgjedhje!

Nuk mundemi me thane qe n’Kosove kane perfundue luftat, perderisa Serbia ende na ka ne Kushtetute dhe pergadite ushtaret per rikthim ne Kosove.

Rexhep Selimi, deputeti i Vetevendosjes ka kerkue nga subjetet politike ne vend me i lane paranojat e tyne tue kerkue prej tyne me i mate forcat ne zgjedhje.

E kur ka fole per kishen e cila asht ne kampusin e UP’s ai ka thane se ky objekt nuk mundet me u respektue si kishe por asht permendore e krimit te Miloshevic’it, Sheshelit e Arkanit.

“Ky objek asht pa leje dhe nuk duhet me u legalizue por asht nji permendore e krimit te kohes se Miloshevic’it”, ka thane Selimi.

Selimi ka thane se edhe kisha por edhe banesa ne Prishtine asht e nderlidhun me nji fenomen qe mundohet me u rrenue pushteti i VV’s ne Prishtine.

Ai ka thane se disa prej tyne nuk kane nevoje por as Komuna e Prishtines as nuk mundet me i lane por as nuk mundet me i strehue keta njerez ngase Gjykata ka marre vendim qe ata banor qe jane uzurpator duhet me u largue.

Derisa per deklaratat e Albinit qe ka thane se mundet me pase lufte dhe Selimi tha se ai ka pa te drejt ngase neser mundet me u kthye Serbia ne Kosove.

Kurse per ushtrine e Kosoves, Selimi ka thane se me kete Qeveri Kosova kurre nuk ka me pase ushtri ngase ne parlament themelimi i saj po mvaret nga serbet ne parlamentin e Kosoves.

Selimi ka thane se problemin e kemi me Serbine por jo edhe me Malin e Zi, ngase ajo edhe ne Kushtetute e ka qe Kosova asht pjese e Serbise, tue shtue se ajo e pergadite ushtrine me pushtue Kosoven.

Ai ka thane se Kosova nese kishte me pase ushtria ajo kishte me pase edhe sigurine por edhe ruejtjen e saj territoriale te vendit.

Kurse sa i perket demarkacionit, dhe kthimit te tij Selimi ka thane se kjo qeveri nuk e ka ndermend me u ndale, por simbas tij, demarakcioni nji dite ka me ndodhe, por ne kete forme cfare na u ka paraqite nuk mundet me ndodhe.

Deputeti i Vetevendosjes keto komente i ka ba n’emisionin Rrokum Roll me Fidan Jupollin ne Televizionin Rrokum.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...