Published On: 6 Maj, 2016

Sekuestro llogarive të Makashit, lekët u kthehen të mashtruarve…por ajo i ka boshatisur!

Personat që u mashtruan nga Lule Makashi përmes agjencisë së saj ANDE-LM do të kenë mundësinë të marrin mbrapsht paratë që dhanë me premtimin për viza e punësim në Kanada.

Kjo pasi Gjykata e Tiranës ka vendosur të sekuestrojë llogaritë bankare të agjencisë që administrohej nga Lule Makashi dhe vajza e saj Adeila. Megjithatë, se sa do të mund të përfitojnë të gjithë të mashtruarit kjo mbetet për tu parë, pasi Makashi duket se i ka boshatisur llogaritë bankare duke lënë një sasi të vogël parash.

Urdhri i sekuestros i është shpërndarë të gjitha bankave të nivelit të dytë ndërsa burime nga grupi hetimor i thanë Report TV se është gjetur në këto banka një sasi e vogël parash që do t’i shpërndahet personave të mashtruar.

Të njëjtat burime sqaruan se pak ditë para se të largohej drejt Kanadasë Makashi ka kryer veprime të shumta në bankat e nivelit të dytë duke boshatisur llogaritë bankare.

Lule Makashi u prangos pak ditë më parë teksa u depërtua nga Kanadaja së bashku me të bijën. Ajo qëndron me masën e sigurisë arrest me burg për akuzën e mashtrimit me pasoja të mëdha.

Gjatë arrestimit Lule Makashit ju konfiskuan 3600 dollarë dhe 21 telefona celular me të cilët ajo komunikonte me klientët që mashtronte prej më shumë se 1 viti.

Numri i personave të mashtruar nga agjencia Ande-Lm në pronësi të Makashit me premtimin se do të punësoheshin në Kanada, Angli dhe Australi ka arritur në 360 ndërsa pak ditë më parë këta shtetas i dërguan një peticion Presidentit të Republikës, Prokurorit të Përgjithshëm dhe Shërbimit Informativ Shtetëror.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...