Published On: 17 Prill, 2016

Seksi oral është shumë më i rrezikshëm se sa keni menduar

Një hulumtim i fundit ka zbuluar se 70% e kancereve në kokë dhe qafë rrjedhin si pasojë e virusit papiloma, ose infeksionit HPV, transmeton Gazeta Blic nga “The Independent”

Hulumtuesit kanë zbuluar një lidhje në mes të virusit papiloma (HPV), i cili mund të përhapet përmes seksit oral, dhe kancerit në kokë dhe qafë.

Ky virus mund ta rritë rrezikun e kancerit në kokë dhe qafë për shtatë herë, dhe ndoshta edhe më shumë se kaq, pohojnë shkencëtarët.

Por, ky hulumtim gjithashtu tregon se virusi mund të detektohet edhe në gargarë. Gjithashtu zbulohet se ky virus mund të parandalohet edhe me anë të vaksinimit.

Kancerët në kokë dhe qafë për një kohë të gjatë është menduar se janë shkaktuar nga konsumimi i duhanit dhe alkoolit, por rritja e shpejtë e rasteve të këtyre kancereve bëri që doktorët të spekulojnë se një tjetër shkaktar mund të fshihet pas këtyre sëmundjeve, dhe hulumtimi më i ri ka zbuluar se HPV-16 i paraprin këtyre kancereve.

Ky shpjegim mori publicitet të madh kur aktori Michael Douglas pohoi se kanceri i tij kishte ardhur si pasojë e seksit të madh oral të cilin ai e kishte praktikuar.

Ndërsa, ky studim është dëshmi e lidhjes së fortë në mes këtyre dy aktiviteteve. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...