Published On: 17 Tetor, 2016

“Sekretet” prapa dorës së shtrirë të disa lypsarëve në Prishtinë

Të zbathur, e me rroba të leckosura ecin rrugëve të Prishtinës…Dhe veç kur i sheh para këmbëve tua, me dorën shtrirë në drejtimin tënd, herë duke lëshuar nën zë një lutje, e herë pa fjalë të zënë rrugën të bindur se ti e di ç’po kërkojnë…

E kështu me shpirt të këputur herë i zbrazë xhepat para tyre, herë më shumë e herë me pak, por sinqerisht ndodh që edhe i kalon pa lëshuar asgjë në grushtin e tyre të vogël, sepse edhe sikur të kishe pasurinë e dynjasë nuk mund t’i ngopesh gjithë ato duar që i sheh çdo ditë të shtrira në drejtimin tënd… megjithatë edhe nëse nuk arrite kësaj radhe të ndash monedhat e fundit të xhepit tënd, për të cilat ti apo familja jote aq është djersitur, zemra dhe mendja do të ngelin aty.. aty ku buzëqeshjen ta zënë në kafaz.

Edhe pse… duhet pranuar se kemi dëgjuar shpesh herë tingujt e monedhave kur ndesheshin në mes vete të fshehura në pantallonat e leckosur, edhe pse kemi parë herë pas here duke të refuzuar bukën e në vend të saj të kërkojë para, prapë s’mund ta fshiheni që nuk ju është djegur zemra para asaj dore të vogël të shtrirë para jush.

Kemi dëgjuar edhe për trafikim, por më thoni i keni besuar…?!

Duke kujtuar ato pamje që para syve më shfaqen harrova të përmend për kë po shkruaj, por besoj se e kuptuat që fjala është për fëmijët lypës të komunitetit romë.

Por, ashtu siç nuk i harroj dot ata duke kërkuar lëmoshë, tani më besoni nuk mund t’i harroj as ato fotografi që i pash në postimin e një qytetari të frustruar..

Qytetari, Besnik Limaj, ka shkruar një postim të përcjellë me fotografi në ‘facebook’, ku tregon se ka qenë dëshmitar që “Për çdo ditë lypsat romë, të importuar nga Shqipëria, e përfundojnë orarin në ora 16:00h në shesh. Orarin e kanë si me punu në institucione publike. Në shikim të parë ta merr menja që i kanë kushtet e vështira, dhe të vjen keq për ta, por pasi që e përfundojnë orarin, 6-7 prej tyre (shumica fëmijë) hypin në këtë VW Polo me tabela AA 46 BBC, ndërsa “kapoja” i tyre i përcjell nga mbrapa me motocikletë (Motocross)”.

E përfundojnë orarin në 16:00?! E kur e mendon që shumica në Kosovë punojnë për një euro në orë apo as edhe për atë. Hmm.. .dyshoj që ata fitojnë më shumë, sepse sa zemrat humanitare ecin rrugëve. …

Megjithatë prapë nuk do të më kishte frustuar kjo sikur të ishin mbathura ato këmbët e zbathura, e sikur të ishte ngopur ai barku i fëmijëve… sepse askush s’po mund të me garantoj që ata fëmijë kanë kushte të jetesës… Ata po hyjnë në veturë por prapë të nesërmen po shfaqen në rrugë… Nëse prindi do ta donte fëmijën apo pronari i xhipit t’i donte ata, ia kishin dhënë së paku ndonjë ditë pushim… Por kur s’kanë pushim a thua kanë për të ngrenë… Parat tona a po përfundojnë në tavolinën e lypsarëve apo në gushat e trafikanteve të pashpirt që s’dinë të ngopen?!… / 21Media14625224_1773528722898157_1219462699_n

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...