Published On: 14 Shkurt, 2016

Sekretari Kerry injoron Hashim Thaçin në Tiranë! A ju shua ëndrra për President të Kosovës?

Ajo që duhejt të ndodhte sot por as nuk figuroi për asnjë çast në takimet e Sekretarit te Shtetit John Kerry në Shqipëri, ka qenë edhe një takim i shumëpërfolur me zv/kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi. Mediat e Kosovës dhe ato të Shqipërisë e kanë pompuar shumë gjatë këtyre ditëve lajmin se në Tiranë për të pritur Sekretarin Kerry do të ishte dhe Hashim Thaçi, i cili nga ana tjetër po përgatitet të kërkojë votat në Kuvend për tu zgjedhur President i Kosovës.

Por as në komunikimit paraprake të oficerëve të Amabasadës Amerikane me ato të stafit të Kerry-t, dhe as në ndonjë moment tjetër të protokollit të ditës së sotme nuk ka figuruar për asnjë çast mundësia e pranisë së Thaçit në ndonjë prej takimeve. Mendohej se Thaçi mund të kishte një takim në Kryeministri me Sekretarin Kerry, por në vend të zv/kryeministrit të Kosovës, aty është shfaqur për habinë e të gjithëve Pandeli Majko.

Duket se Rama ka përzgjedhur atë për të plotësuar vakancën e pakuptueshme të Thaçit në takimin me John Kerry-n. Gjithmonë duke iu referuar burimeve pranë qeverisë shqiptare që e bënin të kryer praninë e Thaçit gjatë vizitës së Kerryt në Tiranë. Kjo na bën të besojmë se ose stafi i Sekretarit të Shtetit me shumë gjasë e ka refuzuar praninë e tij në këto takime, sëpari duke evituar interferimin në punët e brendshme të Kosovës në kohën  kur Kuvendi pritet të shprehet me votë për kandidaturën e tij si President, ose në një mundësi të dytë dhe jo krejt të pabesueshme, ky është një mesazh negativ që vjen nga Uashingtoni dhe që zhbën ëndrrën e Hashimit për të plotësuar karrierën e tij politike për të marrë postin e Kreu të Republikës së Kosovës.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. lili.hari thotë:

    Mesazhi eshte shume i qarte, madje edhe nese intervenimi ushtarak I NATO-s ne vitin 1999 dhe pavaresia e Kosoves jane projekte eksperimentale te bashkesise nderkombetare ne krye me SHBA-te, Hashim Thaqi nuk eshte as ‘guini pig’ eksperimantal, e le me i preferuari I SHBA-se.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...