Published On: 20 Shtator, 2016

Sekretari i ri i OKB-së pritet të zgjidhet në fillim të tetorit

Pas votimit të tretë të fshehtë të anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Sekretari i ri i Përgjithshëm i OKB-së pritet të zgjidhet në muajin e ardhshëm, pra në tetor.

Ndërkohë, votimi i katërt më radhë pritet të mbahet në fund të këtij muaji me shpresën se do të gjendet një konsensus për fituesin muajin që vjen, transmeton Express.

Ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, e ka konsoliduar një epërsi të fortë në garë për t’u bërë shefi i ardhshëm i OKB’së.

Në votimin e fundit, ai mori 11 vota nga 15 anëtarë të Këshillit të Sigurimit me të drejtë vote.

Ndërkohë në garë mbetet edhe ish-shefi i Diplomacisë serbe, Vuk Jeremic, kandidatura e të cilit është kundërshtuar në Kosovë dhe në Bosnjë.

Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm në largim i OKB-së, Ban Ki-moon, ka thënë se ai dëshiron që të ketë një grua si pasardhëse të tij.

Një portal, që në emër i ngjan The Guardian’it britanik, ka njoftuar se është zgjedhur Sekretari i ri i Përgjithshëm i OKB’së.

Aty thuhet se në krye të OKB’së ka ardhur Senatorja filipineze Leila De Lima duke pasuar kështu Ban Ki-Moonin në këtë post. Asnjë nga mediat serioze nuk e ka dhënë lajmin për zgjedhjen e Sekretarit të ri e as nga OKB nuk ka pasur ndonjë njoftim për këtë. /Express/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Ajo eshte zgjedhur … eshte nji zonje nga Filipinet dhe nuk eshte Vuk Jeremiq nga Serbia …per fate te shqiptareve…URIME

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...