Published On: 9 Shkurt, 2016
Bota |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s: Sulmet e Rusisë po thellojnë krizën siriane

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se sulmet e Rusisë në Siri po minojnë përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje politike ndaj krizës dhe po e thellojnë më tej atë.

Stoltenberg, duke vënë në dukje se në takimin e ministrave të Mbrojtjes të NATO’s që do të mbahet ditën e nesërme do të diskutojnë çështjen e Sirisë, u shpreh se koalicioni në luftën kundër DAESH’it mund të rrisë kapacitetet.

Ndër të tjera ai duke theksuar se NATO me qëllim për ti dhënë fund vuajtjeve në Siri mbështet të gjitha përpjekjet e treguara për të nisur një tranzicion politik dhe për të arritur një armëpushim tha se: “Sulmet ajrore të Rusisë të cilat në të shumtën e rasteve kanë në objektiv opozitarët minojnë këto përpjekje dhe dhjetëra mijëra persona si pasojë janë dëbuar drejt Turqisë.

Krizën aktuale që është e përkeqësuar e bën edhe më të pashpresë dhe e përkeqëson akoma edhe më shumë.

Aktivitetet ajrore në rritje të Rusisë në Siri, në të njëjtën kohë shkaktojnë edhe shkelje të hapësirës ajrore të NATO’s. Grumbullimet në masë të madhe ushtarake të Rusisë në Siri dhe në Mesdheun Lindor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...