Published On: 11 Maj, 2016

Së paku mos i thurni serenata Albin Kurtit

Enver Bytyçi

Albin Kurti u shfaq në sheshin e Shkupit. Njerëz idiotë e pa mend e quajnë këtë një veprim kombëtar të tij. Në fakt efekti ështe antishqiptar, antikombëtar. Sepse Gruevski ka shansin ta përdor praninë e Albin Kurtit në Shkup si alibi nacionaliste, duke deformuar qëllimin e veëtetë të protestave. Aq i duhet Gruevskit, t’i japë ngjyra nacionaliste protestave për t’i zhvlerësuar ato e për t’i tërheq votat e maqedonasve, duke ua paraqit dëmin nacionalist të shtirur si rrezik kryesor për ta. Ose Albinit i ka hip ne mendje qe te nise “revolucionin boteror” e ta udheheqe ate, ne vijim te filozofise staliniste e enveriste. Protestat e Shkupit jane te qytetareve opozitare te Maqedonise, pra dhe te shqiptareve, te cilet kane njemije aresye me shume se maqedonasit per te protestuar kunder qeverisjes Gruevski-Ahmeti. Albin Kurti eshte produkt i shkolles se Edi Rames dhe Ali Ahmetit. Si i tille eshte shume e dyshimte dhe kunderproduktive pjesmarrja e tij ne protestat e Shkupit. Ishte krejt ndryshe pjesmarrja e Shpend Ahmetit ne nje ndeshje sportive te para disa koheve. Se paku mos i thurni serenata ketij njeriu destruktiv, qe vrapon te kape nje flamur kombetar ne ajer atehere kur nuk duhet, ose atehere kur i intereson njerit ose tjetrit kundershtar te Shqiptareve. Keta njerez qe thurin serenata per Albin Kurtin te njejten gje bene ne nentorin e vitit 2012, kur Kurti organizoi protestat e dhunshme ne Merdare. Megjithese ende nuk e dine efektin ose impaktin e atyre ptotestsve. Tri-kater dite para atyre protestave ne Merdare ne veriun e Mitrovices u vra nje ushtarak i KFOR-it austriak dhe u plagosen dy te tjere. Bota, Europa e denoi ashper kete akt te serbeve dhe mediat europiane bene pergjegjes Beogradin e strukturat e tij paralele ne Kosove. Albini, si cdo shqiptar, duhej ta shijonte kete perkeqesim te marredhenieve te Beogradit e serbeve me Europen e NATO-n. Po nuk qe e thene: Menjehere gjeti alibine e “reciprocitetit” me Serbine dhe mobilizoi fansat e tij per te bllokuar mallrat e kamionet serbe ne Merdare. Protesta perfundoi ne dhune. Jehona e saj u perhap ne Europe. Tashme nuk ishin me serbet vrases problemi i ekstremizmit ne Kosove, ishin shqiptaret. Nderroi menjehere trajektorja e shenjimit te se keqes. Shkaku ishte Albin Kurti. Une nuk kam mundur te zbuloj cfare impakti tjeter pati protesta e Merdares, aq me teper qe ajo perfundoi ne momentin qe shqiptaret u vune ne shenjester te kritikes se aleateve. Neser Albin Kurti mund te shkoje perseri ne Shkup. Mediet maqedonase, me shume se ato shqiptare, do ta shoqerojne kudo me kamera. Mund ta nxisin qe te marre mikrofonin e tribunes e te kerkoje federalizimin e Maqedonise. Te gjitha keto shkojne ne favorin e nacionalizmit te shfrenuar te Gruevskit. Mos ma jepni rastin qe me pas te shkruaj komentin tim “Albin Kurti, ky nacionalist maqedonas i tipit Gruevski”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...