Published On: 25 Janar, 2016

Sarkofagu i zhdukur me mbishkrimin shqip tre mijëvjeçar!

Ky sarkofag i një fëmiu, thuhet se u gjet në Apolloni (datohet më së voni në shekullin 3 p.e.r., por besohet të jetë më i lashtë), dhe grekët, fatkeqësisht, duket se e zhdukën për shkak se mbishrimi i tij padyshim është shkruar në gjuhën Shqipe.

FIMIA ΧΙΥΝΕΡΟΝ ΧΑΙΡΕ

FMIA (nga) Hyu Nerohet, Hair!

Fëmin hyu e nderon, Hajr!

 

*Interpretimi i fundit variant i shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...