Published On: 6 Mars, 2016

Samiti i BE-së, vendimtar për refugjatët

Prej mbylljes së kufirit mes Maqedonisë dhe Greqisë, e deri në ripërkufizimin e zonës së Shengenit, marrëveshjen me Turqinë dhe ndihmën për Greqinë – janë skenarët e mundshëm para samitit të nesërm të 28 vendeve anëtare të BE-së me Turqinë në Bruksel. Zëvendëskryeministri për eurointegrime Fatmir Besimi në Kampin e pranimit në Gjevgjeli deklaroi se pikërisht vendimet e Brukselit do të përcaktojnë hapat e ardhshëm të vendeve të prekura nga vala e refugjatëve.

Sipas Besimit, nuk përbën zgjidhje as seleksionimi i refugjatëve në bazë të vendit nga vijnë, raporton Alsat.

Besimi është përgjigjur edhe rreth çështjes së notës së protestës së Greqisë, drejtuar autoriteteve maqedonase dhe serbe, pikërisht për shkak të mbylljes së kufijve.

“Maqedonia është vetëm një hallkë në gjithë këtë proces dhe është e interesuar që ky bashkëpunim të jetë sa më i fortë. Ne jemi një hallkë, e cila është e interesuar që ta japë kontributin e saj maksimal në një aksion të koordinuar te të gjitha vendeve të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të rajonit”, ka thënë ai.

Në anën greke të kufirit në Idomeni, në kamp, dhe rreth tij, ende ka rreth 13 mijë refugjatë. Numri i përgjithshëm në Greqi vlerësohet se është mbi 60 mijë refugjatë.

Sipas mediave greke, në afërsi të kufirit me Maqedoninë, në Dojran dhe Manastir, janë duke u ndërtuar kampe për vendosjen e refugjatëve.

Ende është i pasigurt fati i 125 refugjatëve nga Iraku, të cilët që dhjetë ditë qëndrojnë në hyrjen e kampit. Ata janë kthyer nga Serbia në shtetin tonë meqë në territorin serb kanë hyrë ilegalisht nga Bullgaria./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...