Published On: 23 Maj, 2016
Bota |

Samiti humanitar, OKB bën thirrje për ndihmë ndaj emigrantëve

Duke folur nga samiti humanitar që po mbahet në Turqi, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon, ka bërë thirrje që shtetet e botës të marrin më shumë përgjegjësi përsipër në lidhje me emigrantët.

Ai theksoi se kjo është një gjë mjaft e rëndësishme dhe se duhet gjetur një zgjidhje afatgjatë. I pranishëm në këtë samit ka qenë edhe Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i cili në fjalën e tij u shpreh se Shqipëria është e gatshme që të ndihmojë në menaxhimin e krizës, brenda kapaciteteve të saj.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban ki-Moon, gjatë fjalimit hapës të mbajtur në Samitin Botëror Humanitar, ka kërkuar nga liderët e shteteve në mbarë botën që të marrin përsipër më shumë përgjegjësi në lidhje me refugjatët. Ai u shpreh se ndërkombëtarët duhet të gjejnë një zgjidhje në terma afatgjatë për azil-kërkuesit.

 Pas tij, fjalën e mori Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Ai u shpreh se Ankaraja zyrtare do të vijojë t’i mbajë dyert e hapura për azil-kërkuesit që largohen nga zonat e konfliktit, qofshin këta siria në, irakianë por edhe nga vende të tjera. Erdogan nënvizoi se është e rëndësishme që të gjithë të tregohen solidarë më qytetarët e pafajshëm që ndodhen në rrezik.

I pranishëm në këtë samit ka qenë edhe presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani. Në fjalën e tij, kreu i Shtetit u shpreh se Shqipëria është e vendosur që të angazhohet në çështjet humanitare.

“Në kuadrin e krizës së refugjatëve, ju siguroj se Shqipëria ka sensibilitetin e duhur dhe është e gatshme të bashkëpunojë me vendet fqinje dhe Bashkimin Evropian, konform kapaciteteve dhe mundësive të saj”.

OKB ka theksuar se ky samit është mjaft i rëndësishëm, pasi sipas kësaj organizate, bota ndodhet në krizën më të madhe humanitare që prej luftës së dytë botërore, në kushtet kur afro 130 milionë persona kanë nevojë për ndihmë emergjente.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...