Published On: 18 Maj, 2016

Sami Hamiti: Shpend Ahmeti po rren (Video)

  • Kryetari i Grupit të Asamblistëve nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin e Komunës së Prishtinës, Sami Hamiti, ka thënë se kryetari i kryqytetit, Shpend Ahmeti, nuk po ia thotë të vërtetën opinionit për projektin për trakfikun urban.

“Shpend Ahmeti po e rren opinionin sa i takon projektit për trafikun urban. Ky projekt ka qenë i LDK’së, është ftuar nga asamblistët e LDK’së që të votohet dhe të kryhen obligimet konform ligjit për borxhet publike, mirëpo është penguar nga Ahmeti dhe Vetëvendosja”, ka deklaruar Hamiti në televizionin Rrokum.

“Edhe sot në Kuvend është sjellë me propozim të LDK’së, Ahmeti ka dashur të blejë autobusë me kredi të Isa Mustafës e Avdullah Hotit. Ky është manipulimi që Ahmeti e bën disa muaj me qytetarët”, ka thënë Hamiti.

Sipas Hamitit, Ahmeti “me paditurën e vet e ka lënë këtë çështje pezull 2 vjet”.

“Kemi thënë prej ditës së parë, duhet të vijë një garacion nga Kuvendi, e Kuvendi ia dërgon miqve ndërkombëtarë ose me këdo që është marrëveshja. Por VV e Shpend Ahmeti e kanë për herë të parë, nuk i dinë këto gjëra…e LDK di se s’është hera e parë”, është shprehur Hamiti.

Ai ka thënë se ky projekt është i LDK’së e jo i Ahmetit. “Padyshim që është i yni, veç performancat ndryshojnë”, ka deklaruar Hamiti.

Duke i quajtur pionerë fashistë të viteve të 20’ta, Hamiti vlerësoi se VV bashkë me Shpend Ahmetin më çështjen e autobusëve po bëjnë veç zhurmë mediatike.

E, akuzat në shkrimin e Ahmetit, ku thuhet se LDK në Prishtinë i ka lënë punëtorët pa rroga, e toka urbanistike është duke u privatizuar nga familjarët, Hamiti i ka hedhur poshtë si “shpifje”.

Për humbjen e Prishtinës nga LDK, Hamiti ka thënë se ka ndodhur një paradoks.

“E ka votuar kundershtari jonë kryesor për ta rrëzuar kandidatin tonë, veç kështu ka fituar Ahmeti … se jo që e ka votuar veç Prishtina”, është shprehur Hamiti.

Ai ka vlerësuar se Shpend Ahmeti nuk ka bërë asgjë për këto 2 vjet e gjysmë qeverisje, madje për të, ky është viti më i keq.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...