Published On: 26 Prill, 2016

Sami Frasheri… historia e panjohur e dijetarit shqiptar (Video)

Sami Frasheri ka lindur ne 1 Qershor 1850, ne Frasher te Permetit. Ai ka qene ideologu kryesor i levizjes kombetare shqiptare, dijetar, shkrimtar dhe publicist. Sami Frasheri ishte zoterues i disa gjuheve te huaja si turqisht, italisht, frengjisht, latinisht, greqishten e re dhe te vjeter, arabisht dhe persisht. Sami Frasheri drejtoi disa nga revistat e para ne gjuhen shqip “Drita” dhe pastaj “Dituria” (Stamboll 1884 – 1885) ku shkroi nje varg artikujsh. Hartoi librat “Abetare e gjuhes shqipe” (1886), “Shkronjtore e gjuhes shqipe” (gramatika) dhe “Dheshkronje” (Gjeografia 1888). Ai ka shkruar “Shqiperia c’ka qene, c’eshte e c’do te behet” botuar me 1889 ne Bukuresht. Sami Frasheri hartoi dhe nje fjalor te gjuhes shqipe qe mbeti i pabotuar, la gjithashtu ne doreshkrim nje permbledhje kengesh popullore shqiptare. Eshte autor i fjalorit normative te gjuhes turke (Kamus-i turki, 1901) I cili ruan vleren e vet te madhe edhe ne ditet e sotme. Fjalori “Kamus-i turki” permban mbi 40 mije fjale e shprehje gjuhesore. Samiu eshte gjithashtu edhe autor i disa fjaloreve dy-gjuhesh frengjisht-turqisht, turqisht-frengjisht dhe arabisht – turqisht. Sami Frasheri ka shkruar edhe drama e romane ne gjuhen turke. Vepra me e  rendesishme eshte “Besa”, botuar ne 1875, dhe vene ne skene ne teatrin perandorak ne Stamboll. Sami Frasheri ka dhene kontributin e tij edhe ne fushen e gazetarise. Ai ka bashkepunuar me shkrime dhe ka qene redaktor dhe kryeredaktor ne disa gazeta “Sabah” (Mengjesi 1876) dhe “Hafta” (Java). Ne punen krijuese te tij, zene vend edhe perkthimet, e kryesisht ato nga frengjishtja. Bibloteka e tij personale kishte 20 mije vellime. Sami Frasheri vdiq ne Stamboll ne 1904, duke lene me doreshkrim 11 vepra, krysisht nga fusha e gjuhesise dhe letersise.

 

            Me poshte jane disa fjale te urta nga Sami Frasheri

 

            • Po tebjere ne det nje pike uje, nuk thahet

            • Mejtimet me te larta gjenden ne fjalet me te shkurtra

            • Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t’i fitosh ato

            • Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen

            • Nuk ka gje me te lige se perqeshja, sepse prek te miret me shume se te liqte

            • Njollat qe na ngjiten ne trup, lahen me uje, njollat e shpirtit s’ka gje t’i pastroje

            • Mos shkruaj gje kur je me nerva, sepse, ndersa plaga e gjuhes eshte me e keqe se e shpates, mendo ç’ka mund te jete ajo e pendes

            • Kot perpiqet mendja, kur nuk mund te arrije graden e larte te ndjenjave te zemres

            • Per ndryshimin e dickaje nuk ka asgje me te afte se koha

            • Goja kalon kufirin, demin e paguan mendja.

            • Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush.

            • Hipokrizia eshte helmi me i rrezikshem.

            • Mos u tremb nga shuplaka e mikut, duhet te kesh frike nga levdata e armikut.

            • Perii ngateruar, nuk zgjidhet duke u ngutur.

            • Genjeshtra s’mund ta mund kurre, te verteten. Rruga e ngushte rrotullohet e rrotullohet e perseri ne rruge te madhe del.

            • Zemra eshte nje astrolog qe nuk gabon asnjehere ne zbulimet qe ben.

            • Fjala e keqdashesit eshte si qymyri: edhe kur nuk djeg sendin qe e prek, e nxin ate

            • Vlera e zjarrit kuptohet ne ditet e dimrit, dhe ajo e bores ne ditet e veres.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Shemsi thotë:

    Sami Frasheri ne vitet 1877-79 ka qene i syrgjenuar ne Tripoli te Libise per shkak te veprimtarise se tije politike dhe ne ate kohe ka qene redaktues i gazates “Tarabulus el Garb e cila botohej ne gjuhen turke dhe arabe.Poashtu gjate asaj kohe ka botuar vepren “Tarih Tarabulus elGarb”
    Ne gjuhen arabe (Historia e Tripolit.)

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...