Published On: 23 Shtator, 2016

Salihaj: Zbardhja e vrasjeve politike nuk mund të bëhet nga ata që i kanë kryer ato vrasje

Deputeti i LDK-së, Adem Salihaj ka thënë se këtë lloj hipokrizie e shpjegon me faktin se LDK-ja vazhdon të bashkëqeverisë pikërisht me atë strukturë individësh që dyshohen për lidhje të drejtpërdrejtë me krimin politik të pasluftës, andaj derisa është kështu i ka duart e lidhura për të bërë diçka më shumë, përveç organizimit të përvjetorëve dhe mbajtjes së fjalimeve politike për ish-aktivistët e saj të privuar nga jeta.

“Zbardhja e vrasjeve politike nuk mund të bëhet nga ata që i kanë kryer ato vrasje. Përderisa janë në hierarkinë më të lartë të shtetit vrasësit, është absurde shpresa se do të bëhet zbardhja e tyre. Akademitë përkujtimore për çdo përvjetor dhe “zotimi” si refren i vazhdueshëm se do të zbardhen këto vrasje është vetëm një cinizëm dhe mashtrim i opinionit, në një situatë të mungesës së shpresës dhe besimit në sistemin politik, duke përfshirë edhe sistemin e drejtësisë”, ka theksuar ai. ” në një prononcim për Gazetën Kosova Sot

 Këto vrasje nuk do të zbardhen asnjëherë derisa në Kosovë nuk qeveris një strukturë politike e pastër dhe e ndershme, derisa në sistemin e drejtësisë nuk punojnë njerëz të pastër e të ndershëm, të cilët nuk janë të vendosur aty përmes aferave “Pronto” dhe nuk i kontrollon vetë mafia e vrasësve’, tha deputeti Salihaj
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...