Published On: 5 Tetor, 2016

Sali Berisha zbulon se kush e ka kërcënuar kryeprokurorin Adriatik Llalla

I pyetur në lidhje me kërcënimin e kryeprokurorit, Adriatik Llalla, ish- kryeministri Sali Berisha në ‘Studio e Hapur’ theksoi se asnjë njeri nuk do kishte guximin të merrte një inciativë të tillë nëse nuk do kishte mbështetjen e kryeministrit Edi Rama.

Berisha: Prokurori aktual është ndoshta emërimi më konsensual në administratën e sotme shtetërore. Në fakt ai është zgjedhje e socialistëve dhe e jona për ILDKP-në. Ne kur iku Ina Rama zgjodhëm një person i cili ishte zgjedhur me konsensus. Efektiviteti i tij, nëse një kryeministër përpiqet ti bëjë gjëmën prokurorit të përgjithshëm, siç bën Edi Rama. A e din ti kilometrat e telefonatave të Edi Ramës, kërcënimet që i ka bërë ai për Beqajn, Tahirin e më radhë.

Rakipllari: Kur kryeprokurori është i shantazhueshëm jep dorëheqjen.

Berisha: Vendi më i konsoliduar në botë është SHBA dhe kur vjen puna për të hetuar shefin e ekzekutivit nuk e bën prokurori i përgjithshëm, por emërojnë një prokuror të veçantë. Ka futur Edi Rama mesazhe nga më kërcënueset. Në media e kam parë unë. Derisa të gjitha mediat e thanë dhe nuk u mohua, do të thotë që është e vërtetë. Dhe kryeministri thotë nuk di gjë. Kush guxonte ta kërcënonte atë?

Vasili: Për çfarë e kërcënon Edi Rama?

Berisha: Prokurorin e përgjithshëm kush tjetër me jetë mund ta kërcënojë. Tipike e Edi Ramës, me kë e kërcënon, me vrasës. Unë i kam botuar emrat. Mili a Dritan Dajti, Aldo Bare, njeri nga këta, ata janë ushtarët e Ramës. Kush tjetër perveç Ramës, Rama me bandat. Çdo ligj dhe ligjet kanë një mision kryesor të kufizojnë pushtetin e qeveritarëve. Pushtet i pakufishëm është pushteti i krimit kur mbështetet nga politika. Ai është pushteti që e detyron prokurorin të largojë fëmijët e tij. A nuk ja vranë shoferin Dhori Sollakut, që më thanë se tha s’më kanë kërcënuar ndonjëherë fëmijët. Çfarë kërcënimi më shumë donte se ti vrisnin shoferin në mes të bulevardit. Kush ja vrau, hakmarrja port drejtësi, banda e pushtetit. Kush ta mbrojë, Saje Qorri me ushtarët e Shullazit. Po të kërcënoi banda e partisë kush do të mbrojë.

Nuk kemi fakte se e keni kërcënuar kryeprokurorin…Po ajo është politike. Por po të thotë ajo se ka marrë ndonjë sms? Kur? Ajo u përzje në një puç me të tjerët për të rrëzuar kryeministrin për të marr një mandat të dytë. OSBE thotë se kishte tendencë që të merrte pushtetin. A mund të thotë kryeministri se nuk ka ndjeni për kërcënimin e kryeprokurorit është e rëndë. Policia është e mbushur me kriminelë. Kur shkojnë ka një vend që është vendi më sekret i shtetit, ku ruhet dëshmitari i drejtësisë. Këta i çuan xhelatët e krimit që dilte e thoshte se i pash me sytë e mi vrasësit e kryekomisarit.

Rakipllari: Ju bëni akuza çdo ditë, në FB në publik dhe akuzoni Ramën dhe sot e thatë se keni pasur fakte të konfirmuara…

Berisha: Është një libër që analizon një qeveri si kjo e Sara Cejz, ‘Hajdutët e shtetit’.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...