Published On: 23 Prill, 2016

Sali Berisha, në qendër të tensionimit të ri politik shqiptar

Arrestimi i Emiljano Shullazit, i etiketuar si kreu i klanit më të tmerrshëm kriminal në Shqipëri, apo një prej grupeve më të rrezikshme të krimit të organizuar në vend, ka hapur një debat të ashpër në mes pozitës dhe opozitës në Shqipëri, shkruan sot Koha Ditore.

Opozita, e përfaqësuar nga Partia Demokratike, në veçanti ish-kryeministri Sali Berisha, në ndonjë rast edhe kryetari i PD-së Lulzim Basha, kanë akuzuar Shullazin si krah i armatosur i Partisë Socialiste, i lidhur ngushtë me ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, por edhe me kryeministrin Edi Rama.

Shullazi ka kërcënuar edhe kryetarin e opozitës, Lulzim Basha, dhe deputeten e opozitës, Voltana Ademi, aktualisht kryetare e Bashkisë së Shkodrës, por Shullazit nuk i ka hyrë ferrë në këmbë, ndërkohë që Bashës i janë shtuar truprojat. Ndaj pandëshkueshmërisë së Emiliano Shullazit ka reaguar rreth një muaj më parë edhe ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu, ku ka kritikuar organet ligjzbatuese për mosarrestimin e tij.

Ndërsa opozita në Shqipëri e ka akuzuar në mënyrë konstante Saimir Tahirin dhe kryeministrin Edi Rama se nëpërmjet lidhjeve mes tyre, kapobanda Shullazi ka përfituar prona e troje, shuma të mëdha parash nëpërmjet kërcënimeve (reketit), deri edhe hotel “Vollgën”, një nga hotelet më të njohur në Durrës.

Por Emiljano Shullazi, me tetë klasë shkollë dhe pa punuar në asnjë vend pune as edhe një ditë të vetme, pasi nëpërmjet reketit ka fituar shuma të mëdha parash, prona e troje, ka dashur të shtijë në dorë edhe Universitetin Publik të Tiranës, qendrën më të madhe akademike e shkencore në Shqipëri, një ngjarje e paprecedent dhe që ka shokuar mbarë opinionin në Shqipëri. Ai ka kërcënuar duke rrahur kandidatin për rektor të Universitetit të Tiranës, prof. dr. Mynir Konin (aktualisht i zgjedhur për rektor të ri) dhe rektorin aktual të UT-së prof. dr. Dhori Kulën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...