Published On: 25 Korrik, 2016

Sajmir Vishaj mesazh për Ambasadën Amerikane: Tani trego emrat e gjykatësve të korruptuar!

Pas miratimit të re formës në drejtësi, duket se padurimi ka sjellë dhe kërkesa për veprime konkrete që nuk varen shumë nga miratimi i 7 ligjeve në funksion të zbatimit të reformës.

Kryetari i Shoqatës së Avokatëve Penalistë, Sajmir Vishaj, i kërkon ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu të publikojë emrat e prokurorëve dhe gjyqtarëve, të cilëve u është refuzuar pajisja me vizë për në SHBA.

“Unë mendoj që duhet një amnisti për ata gjyqtarë apo prokurorë që minimalisht s’kanë marrë viza në ambasadën e SHBA në Tiranë, që para se të kalojnë vetingun, të japin dorëheqjen nga sistemi i drejtësisë, qofshin këta të gjykatave apo prokurorive të rretheve apo Krimet e Rënda. Ka ardhur koha që ambasada e SHBA-vë në Tiranë, siç e falënderuam për reformën në drejtësi, të japë emrat e tyre”, shkruan avokat Sajmir Vishaj në një postim në “Facebook”. Miratimi me konsensus i ndryshimeve kushtetuese në seancën e së enjtes i hap udhë përzgjedhjes nga politika të 31 zyrtarëve të lartë të drejtësisë. Përzgjedhja do të nisë me 21 anëtarët e komisionit të vetingut, që do të përbëhet nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, Kolegji i Apelimit dhe dy komisionerë publikë.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Jam dakort Z,Vishaj me ty.jemi miq te afert dhe para se te dalin te gjith ne scen Amerika ka bo trekendshin e te gjith oktapodit qe kapet nga kembet e tua me kusho Gramoz Ruci. Dhe te tjeret ne vazhdim gjygjtaret ju i njihni me mire se Ambasador Lui, ti mundesh ta ndihmosh Ameriken dhe shum veta do paraqiten me emrin tend edhe ne gjykata sado penalist je do deklarosh gjygjet qe vijonin me 50 mije euro dhe me cfar i paguani jeten e studimet e oksfordit te femijeve te juaj nga tenderit e kompanit private dhe nga djersa e popullit Sajmir mos i hyp gomorit nga bishti Amerika po studion korrupsionin dhe te ardhurat e te gjith hajdutve te kombit ,, kenaqu me aq sa ke pa ta fut edhe gjygjtaret ty te parin se ti e din mbeshtetjen Avokat gjygjtar historia nuk flen po erdhi dita te jepet llogari Lui din cdo gje, jeni ne shqiptaret e USA qe punojm per te drejtat e popullit tone ,, largohu Ambasades dhe lere Ambasadorin ti nxjerri scalpin te vertetes suaj 👍🇺🇸👍🇺🇸👍🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸👍👍🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Lili Shere thotë:

  Avokatet jane seksere, mashtrojne klientet.
  Çeshtja e avokateve eshte urgjence!
  Kane statusin me te ulet ne paaftesi, nuk njohin ligjet dhe as te drejten europiane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Sue thotë:

  Vishaj Eshte me keq I korruptuar. Ka mbeshtetjen e Rucit ..ESHT PA DINJITET KA PASURIN ME KORRUPTIMET E TIJ VENDOSNINJERES E PASTER.ju faleminderit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...