Published On: 9 Janar, 2016

Saim Tahiraj, si mund të protestoj unë me ata që bën lista për likuidim, dhe na vranë!

Thirrjet e shumta të opozitës, që të shtunën të protestohet masivisht në kryeqytet, kanë nxitur debate në rrjetet sociale, veçanërisht në faqet e atyre që kanë reputacion.

Kështu debati ka shpërthyer në faqen e Saim Tahirajt, njërit prej figurave qendrore të LDK-së në Zvicër, duke qenë protagonist në organizimin e luftës në Kosovë, të grupeve të para të armatosura të stërvitura në Shqipëri, dhe të vazhdimit të këtyre njësive, të cilat kryen aksione kundër policisë serbe, nën udhëheqjen e Sali Çekajt, të kryera edhe nga ai vet, në Dukagjin, në Drenicë nga Adem Jashari dhe në Llap nga Zahir Pajaziti.

Debati është iniciuar nga ftesa e Betim Kelmendit, që sigurisht duket të jetë nga opozita, por, që artikulon një thirrje patriotike, madje duke u munduar të provokojë zemrat e rugovistëve. “Miq të dashur të LDK-së, Rugovista që jeni me zemër e jo me fjalë, nesër e keni shansin e mirë që ta ndalni një të keqe të madhe siç është “Zajednica”, dhe e keni shansin e mirë që ta heqni okupuesin e LDK-së, me të cilën parti ju u mburrët derisa nuk e kapi me dinakëri Isa Mustafa me klanin e tij, i cili pasi që e copëtoi LDK-në, filloj ta copëtojë edhe vendin tonë!”, ka shkruar Kelmendi.

Në ndërkohë, i është përgjigjur Saim Tahiraj, duke numëruar arsyet, se pse nuk duhet të dilet për të protestuar, pavarësisht arsyeve për shumë pakënaqësi.

“Të nderuar anëtarë të LDK-së, ju që plotë 26 vite i qëndruat besnik idealit të madh LIRI-PAMVARSI DEMOKRACI, tri shtyllave kryesore mbi të cilat qëndroj e palëkundur filozofia Rugoviane. Ju lus nga zemra që nesër mos gaboni ti përgjigjeni pozitivisht ftesës së tri partive opozitare për protesta në Prishtinë. Ftesa e tyre që është bërë mbi një kauzë të ndërtuar nga demarkacioni dhe bashkësia e komunave Serbe është falso. Ato janë vetëm maskë prapa së cilës fshihet fytyra e tyre e vërtetë e cila nuk ndryshon asgjë nga këta që janë në pushtet”, i kundërpërgjigjet Tahiraj.

Ai beson se opozita tashmë po proteston, vetëm me motiv të pengimit të krijimit të gjykatës speciale, dhe të marrjes së pushtetit.

“Kauza e tyre është të krijohet anarkia ku qëllimi kryesor është pengimi i gjykatës special dhe pastaj në tërë këtë anarki të vijnë këta në pushtet si stabilizues të situatës së bashku me PDK-në, kurse përfundimisht të hidhet anash LDK-ja dhe të shkatërrohet ajo. Në tërë këtë skenarë ogurzi rol shumë të dëmshëm po luan edhe uzurpatori i LDK-së Isa Mustafa. Duke u nisur nga kjo LDK-istat e vërtetë luftën kryesore duhet ta zhvillojnë brenda partisë sonë dhe ta lirojmë atë nga diktatura dhe kurrsesi të jemi pjesë e skenarit ogurzi të opozitës të koordinuar me PDK-në”, shkruan Tahiraj.

Poashtu kryetari i Shoqatës Sali Çekaj” dhe miku i heroit kombëtar, Saim Tahiraj thotë se nuk mund ti bashkohet kurrë një proteste që e udhëheqin edhe njerëz që hartuan lista vrasjesh, dhe as me ata që hartuan lista vrasjesh

“I nderuari Betim, kauza jonë nuk është me e rrëzuar një të keqe dhe me e prue një të keqe shumë më të madhe. Në krye të tri partive opozitare qëndrojnë individë që janë përgjegjës për shumë të këqija që na ndodhën gjatë luftës dhe pas saj. Si mund të protestoj unë me ata që kanë përpiluar lista për likuidim, si mund të protestoj me ata që sulmuan pesë herë zyrën e LDK-së në Deçan, si mund të protestoj me ata që dogjën lama, posllame në shumë fshatra të Deçanit vetëm e vetëm pse pronarë apo anëtarë të atyre familjeve morën pjesë në varrimin e Tahir Zemajt, si mund të protestoj me ata që kurrë nuk i dënuan dhe nuk u distancuan nga vrasjet politike të figurave të mëdha të LDK-së, si mund të protestoj me ata që edhe neve shokëve të Saliut na futen në listat e ekzekutimit, bile dhe na plagosën?”, shkruan në këtë debat Saim Tahiraj. Shqiptari.eu

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Janë për studim dhe analizë sjelljet e disa udhëheqësve të partive opozitare, si dhe të pozitës gjithsesi.Deri dje të njejtit(përjashto një püjesë të V.V) kanë qenë pjese përbërëse dhe mbshtetës të përbetuar të po kësaj pozite që po bëjhaptas gabimet dhe veprimet e secilit që në çfardo forme dhe mënyre ka qenë i përzier dhe ka pasur ndikim në rrjedhat e deritashme në Kosovënë thirrje tani ta përmbysin, pasi që humbën pozitat që kishin, dhe tani thirren e çirren ta shpëtojnë Republikën, që edhe vet kanë qenë dhe ndihmuar ata të cilët e sjellën Kosovën në këtë gjendje që tani është…!Derisa interesi për pozitë e për pushtet, ua tret vazhdimisht ndergjegjen për të pranuar veprimet e tyre si pjesë përbërse e PDK-së apo edhe e LDK-së që janë në pozitë, që dje kanë heshtur sa ishin në krushqi me ta e sot thrrasin kundershtime(demonstrata popullin që vetem lëkuren sa sjau kan rjepur) me duket se është një mashtrim i madhë s`pari qe ja bëjnë vet vetes për pastertin që po propogandojnë që e kaanë në qëllime e veprime, fare pa pranuar veprimet e tyre në të kaluarën në të gjitha drejtimet e rrjedhave të drei tashme..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...