Published On: 20 Prill, 2016
Bota |

Sa është numri i vitkimave nga tërmeti në Ekuador?

Ekuadori po vazhdon me kërkimin e më shumë të mbijetuarve, pasi më shumë se 2,000 njerëz janë raportuar të zhdukur nga tërmeti i fuqishëm që goditi vendin fundjavën që lamë pas, duke vrarë më shumë se 500 persona.

Shifra zyrtare e publikuar dje ishte 507 të vdekur, ndërsa mijëra të lënduar.Gjatë këtyre tri ditëve pas tërmetit prej 7.8 shkallës, shumë të mbijetuar janë shpëtuar nga rrënojat, por shpresat për gjetjen e më shumë njerëzve që kanë mbetur gjallë po zbehen.

Banorët lokalë të qyteteve si Manta kanë shprehur zemërim dhe dëshpërim, duke theksuar se kërkimet kanë qenë shumë të ngadalta dhe shumë jetë njerëzisht janë humbur.

Ndërkohë, qindra punëtorë të shërbimeve emergjente nga Kolumbia, Meksika, Spanja, El Salvadori, si dhe vende të tjera, po ndihmojnë zyrtarët e Ekuadorit për nxerrjen e viktimave dhe gjetjen e të mbijetuarve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...