Published On: 9 Tetor, 2016

Sa e vështirë ishte përballja me serbët dhe grekët në Konferencën e Paqes në Paris

 

Nuk ishte e lehtë për shqiptarët dhe shtetin e tyre të përballej në Konferencën e Paqes në Paris me fqinjët siç ishte Mbretëria serbe, por dhe ajo greke, ky është një dokument ku serbët ankoheshin për shqiptarët në Konferencën e Parisit 1921. C. Ndreu

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. m.muharremi thotë:

    Ne Konferencen e Paqes ne Paris me 1915 nji fjalim te paperseritshem mbajti edhe Gjergj Fishta i cili per arsye te ndikimit te madh grek dhe serb nuke u perfille shume mirpo ,sote shqiptaret jane ne avantazh kurse serbet dhe greket jane ne gjendje te mjerueshme ,jane para falimentimit te shteteve te tyre per arsye te gjendjes se rende ekonomike ,borgjeve te medha dhe defiqitit te madh te shteteve te tyre pore , mbi te gjitha ,keto dy shtete cilat ne gjitha konferencat europiane na qiten aqe shume probleme edhe me pushtime e grabitje teritoresh shqiptare sot , qe te dy keto shtete ,edhe serbia edhe greqia vuajne nga mortaja e natalitetit dhe ne vitet e dekadat ne vijim, keta dy popuj kanosen te rezikojne egzistencen e tyre ndersa ,te shqiptaret eshte e kunderta sa i perket raporteve ndermjet natalitetit dhe mortalitetit.Ndoshta ka ardhe koha qe serbia dhe greqia ne kete menyre tu paguajne shqiptareve gjitha ato mizorite. qe pesuan shqiptaret gjate shkll.te kaluar…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...