Published On: 11 Tetor, 2016

Rusia transporton avionë ushtarakë në Serbi

Rusia dhe Serbia kanë nisur një stërvitje të përbashkët ushtarake e quajtur BARS. Mediat ruse shkruajnë se stërvitja do të zhvillohet në bazën ajrore serbe Batajnica.

BARS do të thotë “vëllazëria e aviatorëve të Rusisë dhe Serbisë”, ndërsa do të përfshihen 10 avionë luftarakë dhe helikopterë serbë.

Mediat serbe shkruajnë se në stërvitje përfshihen edhe avionë MiG-29 si dhe helikopterë Mi-8. Në ushtrimet e planifikuara përfshihen stimulimet e përgjimit të objektivave ajrorë, veprime luftarake ajrore, manovra akrobatike dhe sulme ndaj objekteve tokësore si dhe ulje për operacionet e kërkim-shpëtimit.

Stërvitja pritet të zhvillohet gjatë muajit nëntor dhe kjo ka shkaktuar reagime tek NATO-ja. Në të do të marrin pjesë 180 anëtarë të forcave të armatosura ruse si dhe rreth 60 pjesëtarë të forcave të armatosura të Bjellorusisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...