Published On: 17 Tetor, 2016

Rusia pësoi disfatë në Mal të Zi, disfata e ardhshme e pret në Maqedoni?!

Partia Liberal-demokratike e Çedomir Jovanoviqit  ka uruar Partinë Demokratike Socialiste (DPS) të kryeministrit Millo Gjukanoviq për fitoren bindëse në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi.

“Suksesi i DPS-it është shumë i veçantë për orientimin euro-atlantik të Mali të Zi. Megjithë presionet e deritashme të nacionalistëve malazezë dhe serbë të paguar me para ruse, qytetarët e Mali të Zi nuk lejuan që edhe Mali i Zi të kthehet në vitet e 90-ta, të kthehet i tërë Mali i Zi”, thuhet në urimin e liderit të LDP-së, Çedomir Jovanoviq.

Ai ka theksuar se rezultatet e zgjedhjeve parlamentare janë konfirmim se në Mal të Zi ka fituar solidariteti, kurse janë mposhtur “vikend terroristët” dhe nikoqirët e tyre të paguar.

Gjatë zgjedhjeve të Mal të Zi ishin arrestuar 20 shtetas serbë, të prirë nga ish komandanti i xhandarmerisë serbe, Bratisllav Dikiq, të cilët synonin terrorizimin e Malit të Zi dhe kidnapimin e kryeministrit Millo Gjukanoviq

Pas humbjes në Mal të Zi, forcat proruse pritet që të pësojnë disfatë edhe në Maqedoni, ku qeveria VMRO-BDI, njëjtë si qeveria serbe, nuk i është përgjigjur pozitivisht apelit të Bashkimit Evropian për të vendosur sanksione ndaj Rusisë. Këto sanksione pasuan pas aneksimit të Krimesë dhe konfliktit në zona tjera të Ukrainës.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. m.muharremi thotë:

    Cdokund ku ka shqiptar,ne Mal te Zi ,Maqedoni,Serbi,Greqi , Kosove e Shqiperi Rusia do te pseje disfate dhe SHBA do te korrin fitore.
    Por ,shqiptaret e ndihmojne Z.Gjukanoviq,shqiptaret ne Maqedoni po i ndihmojne z.Gruevski dhe z.Zajev ,shqiptaret ne Turqi e ndihmuan z.Erdogan ….po pere vehte cka bene shqiptsret…????

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...