Published On: 22 Qershor, 2016

Rusia e hidhëruar me pranimin e Kosovës në Gjykatën e Përhershme të Arbitrazhit

Gjykata e Përhershme e Arbitrazhit (PCA) në Hagë ka lejuar Kosovën që të anëtarësohet duke injoruar argumentet e atyre vendeve që nuk e njohin Pavarësinë e Kosovës.

Kështu ka deklaruar zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve.

Më 13 qershor, në seancën e 195-të të Këshillit Administrativ të PCA-së, përkrahësit e pavarësisë së Kosovës mundësuan anëtarësimin në këtë organizëm, duke shfrytëzuar përparësinë e tyre numerike, thotë MPJ-a ruse.

“Duket se rezultati i votimit për këtë çështje ka qenë i paracaktuar qysh para fillimit të seancës dhe se i gjithë procesi ka qenë një përpjekje e mirë-orkestruar”, ka thënë Zakharova, raporton B92.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...