Published On: 26 Mars, 2016

Rusët ankohen pse u dënua Karaxhiqi e jo Haradinaj

Dënimi me 40 vjet burg për gjenocid i ish-kryetarit të Republikës Serbe në Bosnje dhe Hercegovinë, Radovan Karaxhiq ka bërë që Ministria e Jashtme e Rusisë të reagojë dhe ta quan Tribunalin e Hagës për krime lufte në Jugosllavi, si vend për hakmarrje dhe larje hesapesh të vjetra.

Ministria e Jashtme ruse ka deklaruar se ky vendim është ndër të ashprit që ka dalë nga Tribunali i Hagës, duke thënë se është i njëanshëm pasi atributet për përgjegjësinë e luftës civile në Jugosllavi u janë dhënë serbëve, transmeton Koha.net.

“Megjithatë, në tashmë mund ta vëmë në dukje se kjo është në një seri të dënimeve të jashtëzakonshme nga Tribunali i Hagës kundër serbëve në mes të atyre pjesëmarrësve tjerë që janë liruar nga akuzat opr luftë civile në ish-Jugosllavi, si gjenerali kroat Ante Gotovina, shqiptari i Kosovës Ramush Haradinaj dhe komandanti i boshnjakëve tokësor, Naser Oriq”, shkruhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Rusisë.

Karaxhiq në të përditshmen serbe “Kurir” ka thënë se do ta apelojë vendimin e Tribunalit të Hagës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...