Published On: 20 Janar, 2016

Rugova sendërtoi në Perëndim imazhin e civilizuar të popullit të Kosovës

Në nderim të jetës dhe veprës madhore të arkitektit të shtetit të Kosovës. Presidentit të parë të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova.

(Në dhjetë vjetorin e shkuarjës në amshim) Presidenti Dr.Ibrahim Rugova ishte lider historik i pavarësisë së Kosovës, sepse kauzës së tij iu bashkangjit i gjithë populli i Kosovës. Ai u përpoq që me gjithë zemër t’i bënte thirrje natyrës me fisnike të qenieve njerëzore, në një përpjekje për të zgjidhur dilemat tmerruese të një rajoni të turbullt. Emri i tij do të qëndrojë përgjithmonë në panteonin e atyre burreshtetësve të rrallë që iu përgjigjen të keqes me të mirë. Shqiptarët kudo do ta vajtojnë humbjen e Atij që bëri aq shumë për çështjen e tyre të drejtë, të arritjes së pavarësisë mëse të merituar të popullit të Tij. Ai, sendërtoi në Perëndim imazhin e civilizuar të popullit të Kosovës, të cilin pushtuesi serb me vite e kishte nxirë. Njëherit rrespektoi deri në frymën e fundit orientimin pro Amerikan, sepse e diti mirë se asnjë lëvizje çlirimtare e popullit të Kosovës nuk do të triumfonte pa mbështetjen e SHBA-ve Europës, NATO-s dhe luftës për çlirimin e Kosovës nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Presidenti Rugova do të skalitet në ndërgjegjen e popullit shqiptarë dhe vendeve mike të Popullit shqiptar si Lider historik i pavarësisë së Kosovës. Dhe kishte shumë të drejtë presidenti Dr. Ibrahim Rugova, prandaj është lider historik duke rikujtuar thënjën e tij prej Urtaku se; “Duhet t’i tregojmë botës se ne dimë dhe mund të mbajmë shtet”. Vdekja e hershme e Presidentit Rugova ishte goditja më e rëndë për popullin dhe institucionet e Kosovës, në kohën kur më së shumti i duhej atij për t’i dalë në krye procesit të gjatë e të mundimshëm historik për pavarësinë e Kosovës. Ai, e zhveshi deri në lakuriqësi politikën e kamotshme serbe kundër-shqiptare e cila ishte çimentuar në qendrat botërore të vendosjes. Sot, në këtë hark kohor, që mund të duket i shkurtër, e kuptojmë më së miri sa shumë i mungon shtetit të Kosovës njeriu që jetoi në kohën e tij, por vazhdimisht e projektoi dhe e përjetësoi të ardhmën, sikur të ishte duke e jetuar shumë vite para të gjallëve të tjerë, njeriu që vuri themelet e shtetit të Kosovës, duke i dhënë zë kudo në botë dhe duke mbledhur e kthyer me sy prej nesh shtetet dhe liderët më të fuqishëm të globit, njeriu që deri në frymën e fundit nuk u ndal së punuari për ëndrrën e madhe të të gjithë shqiptarëve – lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, njeriu që për dekada, breza, e shekuj do të kujtohet si Presidenti Historik i Kosovës. Mbasi i ndjeri Rugova është parë nga shqiptarët e Zvicrës, si një strateg, që diti të bashkojë shqiptarët në këto vizita – për mirësi, për mirëqënie dhe për bashkëpunim. Ishte një nder dhe një bekim që e njoha dhe jetova në kohën e Presidentit Rugova!.

Lavdi dhe rrespekt të përjetshëm për Presidentin historik Dr. Ibrahim Rugova!

H.L.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...