Published On: 21 Janar, 2016

Rugova, krijoi miqësinë e përjetshme me SHBA-në

Nga Beqir Sina
Presidenti i 44-t i SHBA-së, Barak Obama, për herë të parë që kur hyri në garë për në Shtëpinë e Bardhë, e deri më sot, përmendi, qoftë edhe me një fjalë, Kosovën, dhe njeriun që kishte lidhje me Kosovën dhe shqiptarët. Ai e bëri këtë deklarim publik, në një fjalim të tij të parë me ushtrinë e SHBA – para mijëra ushtarëve amerikanë në bazën Kampi Lejeune në Karolinën e Veriut, teksa tha se e ka emëruar diplomatin e karrierës Christopher Hill (Kris Hill) për ambasador fuqiplotë të SHBA-së në Irak.
Presidenti i 44-t i SHBA-së, Barak Obama, është cituar të ketë thënë në këtë fjalim: “Ambasadori Hill është dëshmuar në punën e tij në Kosovë dhe në Kore dhe ka treguar pragmatizëm e aftësi, që ne na duhen tash”, tha presidenti i 44-t i SHBA-së, Barak Obama, duke folur në Kampin Lejeune në Karolinën Veriore. Kjo është hera e parë që Obama, e “mat” punën e një zyrtari të administratës së tij me punën në Kosovë
Presidenti amerikan, Barak Obama, gjatë fjalimit tha se e ka zgjedhur diplomatin Christopher Hill, ish-negociatorin për Korenë e Veriut, si ambasador të ri të Shteteve të Bashkuara në Bagdad. “Që prej kalimit në Peace Corps (një agjenci federale amerikane, vullnetarët e të cilës vijnë nga jashtë), deri në punën e tij në Kosovë dhe në Kore, ambasadori Hill është sprovuar dhe ka treguar talent dhe pragmatizëm, për të cilat kemi nevojë tani”, deklaroi Obama në një fjalim në bazën e Kampit Lejeune, në Karolinën e Veriut.
Para kësaj, Ambasadori Hill i cili ka frymëzuar Presidentin e SHBA –  Obamën në fushën e dilpomacisë, ka punuar si diplomat fillimisht në Shqipëri, në rrëzimin e komunizmit, më pastaj ambasador në Korenë e Jugut dhe Maqedoni, dhe si përfaqësues special i SHBA-ve për Kosovën, ku shërbeu edhe si urë lidhje mes Prishtinës dhe Uashingtonit.
Në anën tjetër, prej se nisi rruga për pavarësinë e Kosovës ka qënë  presidenti i parë i Kosovës i ndjeri Ibrahim  Rugova,  i cili pati treguar një kujdes të veçantë për mundësinë e përfaqësimit të Kosovës përmes hapjes së zyrave në botën e jashtme, apo përmes formave të tjera. Presidenti historik Rugova, duke e përmendur si një hap të mirë në këtë plan, emërojë atëhere, pikërishtë senatorin Bob Dole ambasador nderi të Ksoovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe, përfaqësues të tij në zyrën e kandidatit për President të SHBA, Bob Dole, veprimtarin shqiptaro amerikan zotin Elmi Berisha.
Ish presidenti i Kosoves, dr. Ibrahim Rugova, do të kujtohet nga udhëtimet e para në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si njeri i paqes, një letrar e studiues, i cili vizitën e tij të parë politike jashtë Kosovës e bëri pikërisht në Washington. Në qarqet politike amerikane kjo ishte edhe një vizitë njohëse dhe afirmuese njëkohësisht, që e realizoi me delegacionin e Kosoves në prill të vitit 1990.
Dëshmia e dr. Rugovës në Kongresin Amerikan, do ta etabloi emrin e tij dhe fitoi admirimin si një udhëheqës paqësor dhe largëpamës, ndërkaq Rugova do ta theksonte gjithnjë afërsinë dhe mirëkuptimin për Kosovën nga politika amerikane si nga asnjë vend tjetër në botë. Kjo vizitë dhe të tjerat që pasuan, do ta regjistronin edhe vetë Kosovën në hartën politike si një cështje të cilën Washingtoni do të duhej ta kishte në përcaktimet dhe planet vepruese diplomatike në Ballkan.
Gjatë viteve të nëntëdhjeta, dr. Rugova do të realizonte dhjetëra takime me kongresistë e senatorë, me udhëheqës të administrates, me kryediplomatët e deri edhe me vet presidentin për t’i bindur ata se kauza e popullit të Kosovës për pavarësi ishte e drejtë.
Në maj 1996, gjatë një vizite në SHBA, i ndjeri Rugova u takua me sekretarin amerikan të Shtetit Warren Christopher dhe diplomatin e njohur amerikan Kris Hill, të cilët informuan për nismën amerikanë për hapjen e misionit të parë amerikan në Kosovë. Ndërkaq më 12 korrik kongresmeni Eliot Engel, miku i Rugovës, preu shiritin e misionit amerikan në Prishtinë, duke “prerë” në këtë mënyrë edhe shiritin e marrëdhënieve të institucionalizuara të Kosovës me SHBA-në.
Rugova – kështu do të ishte, sa qe gjallë  ai që i bëri shqiptarët miq të mëdhenj me SHBA-në
Duke ricikluar në këtë kontekst lidhjet e mira të shqiptarëve me SHBA-në, rikujtojmë rrugën që ndoqën ato me presidentin e parë të Kosovës, tashmë të ndjerin Ibrahim Rugova. Me Amerikën e lidhjet e tij, vizioni që kishte dr. Rugova si dhe me vizitat në SHBA dhe takimet që zhvilloi aso kohe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjithnjë e më tepër po kuptohej më mirë çështja shqiptare e Kosovës, si dhe lufta paqësore për liri e pavarësi. Rugova, qe ai që arriti të shpalosë në Uashington D.C. planin prej dhjetë pikash, i cili kur u vu në jetë solli edhe lirinë e ëndërruar të shqiptarëve më 9 qershor 1999. Rugova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u la shqiptarëve një mik të madh dhe të përjetshëm.
Në këtë vazhdimësi edhe miqtë e Rugovës, dhe të shqiptarëve në Amerikë, bënë që edhe presidenti i 44-t i SHBA-së, Barack Obama, të dalë nga ai “dyshim” që formuan shqiptarët për të nga deklaratat e tij të mëparshme pro serbe dhe mbështetja që kishte ai nga lobi serb në Illinois, ku ai shërbeu si senator. Presidenti i 44-t i SHBA-së, Barack Obama, ka folur për herë të parë me një “gjuhë” tjetër për Kosovën, por siç u komentua ajo deklaratë e Obamës, u tha se ajo u bë nëpërmjet ndikimit të nënpresidentit Biden, i dëshmuar si mik i madh i shqiptarëve. Mirëpo, pavarësisht se pati ndikim apo jo zgjedhja e Joseph Biden në krah të Obamës, deklarata dhe qëndrimet e tij, prej shtatorit 2008, në mënyrën më të qartë dhe të dukshme kanë larguar të gjitha dyshimet e mëparshme se ai “nuk është një mbështetës i fortë i Kosovës”.
Presidenti i 44-t i SHBA-së, Barack Obama, pati deklaruar gjatë fushatës për President, se “e mbështet fuqishëm pavarësinë e Kosovës dhe si president do ta ndihmojë Kosovën që të begatohet ekonomikisht”. Vënia e theksit në çështjen e Kosovës mund të ketë qenë muaj më parë se Obama të bëhej president, si synim për qetësimin e shqiptaro-amerikanëve, të cilët patën ndjekur me nervozizëm e shqetësim deklaratat që ish-senatori dhe ish-kandidati Obama, sot presidenti i 44-t i SHBA-së, ka bërë kohë më parë në lidhje me Serbinë.
 Përfundimisht thuhet:: “Barak Obama e mbështi gjatë këtyre dy mandateve pavarësinë e Kosovës, dhe integritetin e saj , përparmin dhe zhvillimin e saj dhe dëshirën e Kosovës për të ecur drejt integrimeve Europiane”.
Dhe, kjo lidhje e kësaj administrate me Kosovën, u pasqyrua mësë miri me vizitën e Sekretarit të Shtetit John Kerry në Kosovë  vitin që lamë pasë.
“Në emër të presidentit të SHBA-ve iu a përcjellë mbështetjen e presidentit Obama për shtetësinë e Kosovës”, tha Sekreatri i Shetit në Prishtinë.
“Në takim folëm për mundësitë, shumica e qytetarëve të Kosovës është e re dhe të rinjët kanë nevojë për punë, dhe unë fola me kryeministrin dhe zv.kryeministrin”.
“Duhet të ketë pak durim në këtë proces”.
Ai ka përshëndetur progresin e bisedimeve me Serbinë dhe ka kërkuar që dialogu të vazhdojë.
“Përderisa ne diskutuam, Kosova ka bërë një progres të madh drejt rrugës euro-atlantike, nënshkrimi i MSA-së me Bashkimin Evropian është një hap i madh drejt këtij procesi. Këto janë suksese që vijnë edhe nga dialogu me Serbinë”.
“Unë jam këtu t`ju sjellë respektin e Obamës, për lidership për marrjen e këtyre vendimeve”.
“SHBA-të janë të interesuar që Qeveria të vazhdojë këtë proces”.
“Ne nuk do të mbështesnim asnjë marrëveshje që cenojnë,shkelin apo dëmtojnë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës. Ne kemi investuar shumë këtu”.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...