Published On: 19 Janar, 2016

Rugova jetoi pak por me punën dhe veprën e tij ndryshoi një shekull

Shkruan: Major Nazif Ramabaja

Tash po bëhen dhjet vite (një decenje) që kur pushoi së rrahuri zemra e prisit strategut, vizionarit dhe arktektit të pavarësisë së Kosovës Dr. IBRAHIM RUGOVA i cili diti dhe nuk nguroi ta ngris zërin në kohën e duhur duke përfituar miq dhe simpati anekënd botës demokratike dhe të qytetëruar për rezistencën ndaj rezhimit okupues serb për liri, pavarësi dhe demokraci. Mungesa juaj po vërehet në qdo hap dhe vend duke na bërë të kuptojmë se sa i rëndësishëm ishe o i madhi presidenti historik i Kosovës Dr. IBRAHIM RUGOVA, por nji gjë na mbanë me shpresë dhe mburremi që të patëm se tani Kosova është njohur shtet sovran dhe i pavarur me subjektivitet të plotë ndërkombëtar po ashtu siq ke kërkuar pa rreshtur e pa heshtur më se nji decenje e gjysmë dhe fal këtij insistimi dhe luftës sonë të përbeshkët jemi këtu ku jemi.

Të jemi mirënjohës dhe shprehim konsideratën e lartë duke të mbajtur në zemrat dhe mendjet tona do të jesh i përjetshëm edhe pse tani fizikisht nuk je në mesin tonë por shkove në botën e amshueme si një engjull për ne ju me epokën tuaj i vët vulë dhe hyt në histori e vepra e juaj do të jetoj me ne dhe do të bëhet synonim frymëzues për gjenerata të reja se si duhet qëndruar, punuar dhe vepruar. Është i ditur fakti se gjatë luftës merret peng arkitekti i pavarësisë së Kosovës kryetari Dr. Ibrahim Rugova dhe familja e tij, ndërsa atë e dërgojnë dhunshëm në Beograd për ta dhënë lajmin në media serbe se gjëja: “Rugova po kërkon ndërprerjen e bombardimeve të aleancës veri-atlantike NATO-s, mbi Serbinë”, një propagandë me të cilën ushqeheshin mas mediat serbe dhe kundërshtarët politik të Dr. Ibrahim Rugovës.

Mjetet e informimit të brendshëm, e posaçërisht atij ndërkombëtar i dhanë një publicitet të rëndësishëm kësaj ngjarje dhe bëhej çmos që të dihet e vërteta e pengmarrjes së presidentit Rugova, atëbotë isha në qendrën stërvitore në Kolsh, ku bënim përgatitjen e ushtarëve, stërvitjen e tyre për ti dërguar në frontin e Koshares dhe thyerjen e kufirit shqiptaro- shqiptar. Në qendër qarkullonin shumë gazetar e njëra ndër ta edhe Karolin Sinz, gazetare e televizionit kombëtar francez FRANCE 3, për ta marrë mendimin dhe përshtypjet e eprorëve ushtarak institucional në lidhje me gjendjen e Presidentit dhe komandantit të forcave të armatosura të Republikës së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova. Në deklaratën time dhënë kësaj gazetareje thuhet: “Autoritetet serbe duhet që ta bëjnë të mundur lirimin e Rugovës dhe familjes, dhe t´ia mundësojnë daljen jashtë shtetit, në mënyrë të lirshme ti mundësohet që të deklarohet”.

Pas presionit që ju bë nga Amerika dhe Bashkimi Evropiane regjimit serb dhe personalisht Milosheviqit, ju mundësua që Rugova të dal jashtë Kosovës, saktësisht në Itali, dhe u pa se e gjithë ajo propagandë kundër tij s´kishte asgjë të vërtetë, por kishin për qëllim vetëm e vetëm për ta diskredituar figurën e vizionarit dhe familjen e tij. Shtrohet pyetja pse e gjithë ajo propagandë ndaj udhëheqësit shpirtëror, presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. Koha tregoi se presidenti Rugova kishte të drejtë deklaron Ismail Kadare, e tash shtiren sikurse asgjë nuk është duke ndodhur, pra a kemi të bëjmë me imoralitet apo dyfytyrësi, ju lexues të nderuar nuk është vështirë ta vlerësoni. Dr. Ibrahim Rugova i cili vite me radhë punoi në projektin për Kosovën shtet të pavrur dhe demokratik në fqinjësi të përhershme me SHBA-të, ky ishte vizioni i tijë në të cilin këmbënguli dhe asnjiher s´ju zbraps kësaj ideje dhe këtij projekti madhor e kombëtar, duke formuar sistem paralel edhe pse nën kushte dhe rrethana të okupimit u bë lider i qmueshëm dhe autoritativ për të gjithë duke e ndëgjuar fjalën e tijë dhe respektuar qëndrimet e vizionin e burrështetasit Rugova i cili udhëhëhoqi me nji përkushtim të rrallë duke marë primatin e kreut dhe të parit si kryetar i parë i LDK-së.

Posaçërisht më mbetet në kujtesë pjesëmarrja e eprorëve ushtarak institucional nën udhëheqjen e zëvëndës Ministrit të Mbrojtjes Agim Mehmetit për dhënien e lamtumirës së fundit të arkitektit të pavarësisë së Kosovës dhe vizionarit, i cili tërë jetën e tij ia kushtoj dhe u angazhua për një Kosovë të lirë, të pavarur dhe demokratike, Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugovës, në të cilin organizim u nisëm nga Zürihu. Edhe në krye të këtij organizimi prapë ishte Mëhill Berisha, i cili më bëri mikpritje dhe me përcjelljen e tij e kryem obligimin duke i dhënë lamtumirën e fundit të madhit Dr. Ibrahim Rugova, të cilin gjatë luftës jo vetëm se e njihnim si President, por ishte i njohur edhe si komandant i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës nga ana e eprorëve institucional.

Ndërkohë kontribut në këtë organizim dha kolegu Bajram Mehmeti, i cili u përkujdes për prerjen e biletave vajtje ardhje nga Zürichu për në Prishtinë dhe anasjelltas. Me daljen në sipërqaqe të këtij prisi briliant Dr. Ibrahim Rugovës i cili me menqurinë, urtësinë dhe filozofin politike kapërcej të gjitha pengesat dhe u bë njeri i qmueshëm si për ne shqipëtarët ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Sakrifica e tij sublime për vatan e popull e bëri të respektueshëm dhe populli ndëgjoj fjalën e tij në rrugëtimin tonë për bërjen e shtetit. Ai thoshte: “Rruga do jenë e gjatë dhe e mundimshme, por ne punojmë për LIRI, PAVARËSI dhe DEMOKRACI dhe do fitojmë, këto tri fjalë u bën simonim të cilat ishin alfa dhe omega për të gjithë ne që punuam dhe vepruam në kohën e ideatorit, projektuesit dhe arkitektit të pavarësisë së Kosovaës Dr. Ibrahim Rugova.

Populli ynë pati një fat të madh në kët rast fati i buzëqeshi dhe shpëtoi nga nji katrahur e quditshme që i pregatitej për fillimin e luftës në fillim të viteve 90´-ta, mirpo falë ketij mendimtari dhe vizionari u evitua më e keqja dhe luftën e pregatitur nga qarqe të skenes politike dhe ushtarake të ish regjimit monist, jav hodhi atyre dhe shpëtoi popullin e vendin nga nji tragjedi dhe masaker e kurdisur. RUGOVA përveq rezistencës aktive kishte edhe në plan rezistencën e armatosur, për këte dëshmojnë fjalët e tij të cilat i thas se ne duhet dhe do ti mbrojmë pragjet e shtëpisë dhe si reziltat i këtyre fjalëve është formimi i Ministrive të mbrojtjes asaj 1991 dhe kësaj të fúndit më 1998 pjesë e së cilës ishte edhe vetë si komandant suprem i Forcave të Armatosur të Republikës së Kosovës, për mos ta zgjatur më shumë dua të them vetëm edhe nji fjali të cilën presidenti historik Rugova e kishte thën dhe përsëriste shpesh herë: “Kokën munden t´ma ndrrojn, por mendimin kurrë”, kjo tregon se sa ishte i vendosur për LIRI, PAVARËSI dhe DEMOKRACI.

Tani në rrethana dhe kushte kur kush nuk respekton kendin, thyhen dhe shahen institucionet të cilat u rijuan me mund, ndjers dhe gjak me të drejtë themi se Dr. Ibrahim Rugova i mungon Kosovës dhe popullit të sajë për ta evituar kët lloj anarkie dhe katrahure mjafton të kujtohet dhe respektohet vepra e tijë të cilën na ela si njeri, veprimtar dhe President si fugur unifikuese dhe e pranuar nga të gjithë sidomos nga kundërshtarët politikë. RUGOVA jetoi pak, por me punën dhe veprën e tij ndryshoi një shekull. VIZIONARI I TROJEVE TONA (Ibrahim Rugova) Mendje hollë me sy skyfteri Është vështirë të gjesh k´si njeri Arkitekti i pavarësisë nga Kosova Këtij I thonë Ibrahim Rugova. U shkollua me vështërsi I përvuajtur si fëmijë I diplomuar për letërsinë Që na solli Pavarësinë.

 

Major: Nazif Ramabaja

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...