Published On: 31 Janar, 2016

Rugova, ishte propozuar për çmimin Nobel në vitin 1996

Nuk është i pari pas Nënës Terezë që propozohet për çmimin Nobel për paqe Adem Demaçi. Shumë kohë para tij, madje jo nga shqiptarët por nga organizata prestigjioze qe propozuar presidenti i Kosovës Dr.Ibrahim Rugova.

Në janar [të vitit 1996], me iniciativë të Komitetit Danez për Kosovën, Komitetit të Nobelit në Oslo iu dërgua kandidatura e Presidentit Rugova për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 1996. Në kërkesën për ndarjen e Çmimit Nobel për Paqe, jepen shënime biografike, shkencore e politike të Presidentit Rugova dhe përfshihen momentet më të rëndësishme politike të viteve të fundit në Kosovë. [Marrë nga libri “Presidenti Rugova”, botuar nga Presidenca e Kosovës, 2007, fq.255], informacion i sjellur nga Dr.Muhamet Hamiti ish këshilltari presidentit Rugova. Shqiptari.eu

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Po kush më shumë se Dr.Ibrahim Rugova e meriton çmimin Nobel përpaqe ? Po në jetë ndodh shpeshëhere e kundërta sidomos tek ne, propozohen ata te cilet kanë qenë dhe mbeten përçarsit më të mdhenjë brenda shqiptarëve për çmime të tilla..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...