Published On: 4 Janar, 2016

Ruairi O’Connell, problemi kryesor në Kosovë është krimi i organizuar

Vitin që lamë pas e cilëson si mjaftë sfidues për Kosovën, i përcjell me vendime të vështira por të duhura. Gazin lotsjellës në Kuvend e quan të kot dhe shqetësues. Kurse, veprimet e opozitës, jo-demokratike. Përkrahë mundësinë e qytetarëve për të dalë në protesta, por nuk arsyeton dhunën që shkatërron një shtet demokratik, të ri e të dalë pas konfliktit, siç është Kosova. Zgjidhjen e krizës politike e sheh me dialog. Këshillon udhëheqësit e Kosovës dhe partitë politike që të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre dhe të tregojnë vepra në luftimin e korrupsionit.

Ky është ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, i cili për KosovaPress tha se problemet kyçe në Kosovë janë korrupsioni, krimi i organizuar, papunësia e zhvillimi ekonomik. Sipas tij, punë duhet të bëhet në këto problematika, e jo të humbet kohë në gjëra tjera të pavërteta.

Në një intervistë dhënë KosovaPress-it, Ruairi O’Connell tha se gjatë vitit 2015 Kosova ka pas shumë sfida, ka marrë vendime të vështira por të duhura. Këtu ai përmend Gjykatën Speciale, ku vendimi për themelimin e saj ka qenë një shenjë që Kosova mund të marrë përgjegjësinë për zbardhjen e ngjarjeve që kanë ndodhë në vend. Çështje tjetër e rëndësishme, sipas tij, përgjatë vitit që e lamë pas, është nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim Asociim, e cila thotë seka qenë tregues që Kosova mund të trajtohet si çdo shtet tjetër i Evropës.

Por sipas ambasadorit të Britanisë së Madhe në Kosovë, problem për vendin mbetet luftimi i korrupsionit. Gjatë 2015-ës, thotë se nuk kanë parë shumë punë në këtë drejtim.

Ambasadori flet edhe për zhvillimet e fundit politike dhe për bllokadën në Kuvend. Sipas tij, krijimi i idesë se dhuna mund të përdoret politikisht, është shumë e rrezikshme.

Kohët e fundit, O’Connell është distancuar nga partia më e madhe opozitare në vend, Vetëvendosje. Ai nuk pajtohet me veprimet e partive opozitare.

Ai thotë se duhet respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe çdo gjë të vazhdojë në përputhje me Kushtetutën.

Ndërsa daljen nga kriza, ai e sheh vetëm përmes dialogut. Duke ditur se këtë muaj janë paralajmëruar protesta, ambasadori O’Connell tha se protestat janë e drejtë e qytetarëve, por dhuna është e pa-pranueshme dhe si e tillë shkatërron organet e shtetit.

Ai tha se i kupton frustrimet e qytetarëve të cilët kërkojnë punë e një jetë më të mirë, por thotë se ato nuk mund t’i zgjedhin duke përdorur dhunë, sepse dhuna nuk trajton probleme por vetëm i thellon ato.

Ambasadori O’Connell thotë se gjatë vitit që shkoi është dëmtuar imazhi i Kosovës nga pamjet e dhunës së përdorur në vend dhe nga disa shkelje ligjore.Ai thotë se e rëndësishme për Kosovën është që liderët të ngarkohen me përgjegjësinë e luftimit të korrupsionit, krimit të organizuar dhe zhvillimit ekonomik dhe mos të humbet kohë me gjëra tjera që nuk janë të vërteta.

O’Connell foli edhe për Kosovën në UNESCO. Mos-pranimin në këtë organizatë e quan zhgënjim, por thotë se fushata e Kosovës për anëtarësim ka qenë shumë pozitive.

Ambasadori i Britanisë në Kosovë thotë të gjithë liderët në Kosovë duhet të bëhen përgjegjës për luftimin e dukurive negative në vend. Sipas tij, ka ardhur koha mos të flitet, por të punohet në mënyrë të mirëfilltë në këto çështje jetike për të ardhmen e Kosovës./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...