Published On: 25 Shtator, 2016

“Rroko-ko” politika

Agim Vuniqi

Loja me ve, pak me e bute sesa loja guxhas ka mbledhur spektatore te shumte te profileve te ndryshme professionale, politike, gjinore, eshte shnderruar ne nje show ahengu per spektatore. Ne pumundesi te shihen qarte ngjyrat e vezeve dhe a jane vezet autoktone, apo te importuara spektatori mund te hamendeson. Duket se zyrtaret e vendit, kohet e fundit po shquhen me batutat qe i transmetojne te qytetari permes Facebookut, por edhe per ekskomunikimin e drejtperdrejte te qytetareve, jane trajnuar ne sallen e Kuvendit te luajne nje nje rol te ri, sikurse ate te “receiver” ne futbollin amerikan, por ne vend te topit eliptik, kane kapur denjesisht vezet e rrumbullakta opozitare, ata u treguan te shkathet edhe ne “rap” duke lansuar fjale te reja rrugaçerie, “pronto” ne trend. Eshte veshtire te paragjykohet, por ne Kosovë pritet nje rritje rapide te kerkeses per vezet autoktone, vezet po fryhen…

Pula gjeli benin rrokoko sa te benin ate te bardhen vo, rrokokoko pula beni vo. Jam, jam e mire, jam per veten time…, eshte refren qe eshte degjuar shpesh ne brucoshiada, absolventiada, viteve te 70-ta dhe te 80-ta. Sa here do t’u kete sillur verdalle ne koke zyrtareve te rinje sundues qe dallohen me “guxhe-kollare” veza e ngrohte, e rrumbullaket me dy gogluqa, si pjese e hibrid-evolucionit, per te rritur prodhimtarine dhe shitjen ne idustrine ushqimore, ashtu qe treguesi i produktivitetit te shenon rritje rapide. Shpesh beja seri pse ne gjuhen shqipe per nje gogluq perdorin disa fjale “te verdhte e vese” kur haptas dihet se gogluqi mund te kete edhe ngjyra te tjera.

Hedhesit e vezeve jane te bindur se gogluqi eshte ne harmoni me kushtetuten e Kosoves, sidomos ne rastet depresive te hyçmetlinjeve kur atyre pa dashje iu ike fiqiri dhe pranojne publikisht se veriun e Kosoves e kontrollon Serbia, po t’ishin taman burreshtetas do te duhej ta aplikonin gjendjen e jashtezakonshme, per te vendosur kushtetutshmerine edhe ne ate pjese te Kosoves, ngaqe e dine se Kosova realisht nuk eshte prezente atje, as me flamur, as me gjuhe, as me valute as-as…

Eshte sahi qe as presidenti, as kryeministri, as me fotografi nuk janë prezent ne veri, per atë arsye ata kane vendosur te mirren aplikojne shkencen ne politike, duke dhene rezultate kulminante gjate studimit shkencor te gogluqit, si ushqim plote proteine dhe hypes i kolisterollit…

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …ta vazhdoje kete punen e vezeve aty ku e late ju,z.Vuniqi
  Nasradini i kishte tubuar femijte e lagjes dhe kishte dashte te ju demonstroje se si ai mund te bente nji ve ashtu si e bene pula. Por, veja te cilen duhej ta bente i ra nga xhepi i shqyer dhe femijt e pane por heshten u shtiren se s pane gje dhe kure Nasradini e nxorri vene nga b*tha , te gjithe femijt qeshen.
  Te nesermen femijt morre nga nji ve ne shtepite e tyre dhe i futen ne xhepa ashtu sikur veproi Nasradini dje .Dhe , kure ne shenje te Nasradinit femijt e bene nga nji ve kurse Nasradini nuk beni asgje sepse , nuk kishte marre ve nga shtepija ,femijt prape qeshen duke e pyetur pse ai s po bente ve….?
  E po , ne mesin e gjithe ketyre pulave duhet te kete nji hypes..( i kolesterolit ) , ishte pergjegj Nasradini…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...