Published On: 30 Shtator, 2016

“Rroftë pushteti dhe paraja”!

 Faik KRASNIQI
Nëse partitë politike do t’i qëndronin besnike fjalëve dhe deklarimeve të mëhershme që në asnjë mënyrë nuk do të bëjnë koalicion me PDK-në, e që unë besoj që kjo nuk është e mundshme, atëherë në zgjedhjet e ardhshme PDK-ja do të vihej në një pozitë të vështirë për të gjetur partner për krijimin e Qeverisë, kuptohet nëse kjo parti del e para.
Por, është pak e besueshme që PDK-ja nuk do të gjen partner për krijimin e Qeverisë. Madje edhe do t’i përgjëroheshin vetëm e vetëm për t’i marrë në Qeveri.
Prandaj, nuk më habit fare deklarata e z. Ramush Haradinaj se partia e tij nuk do të vendos vija të kuqe ndaj asnjë subjekti politik, madje as ndaj Partisë Demokratike të Kosovës.
Kjo tregon që këta liderë e këto parti, hallin e kanë vetëm tek pushteti e kurrsesi tek interesat shtetërore dhe qytetarëve të Kosovës.
Një gjë nuk po arrij ta kuptojë. Z. Kadri Veseli e akuzojnë vazhdimisht për vrasjet politike, për kapjen e shtetit dhe krimet e ndryshme, duke i thënë fjalët nga më të ndryshme: kriminel, vrasës e hajdut, e pastaj bëjnë koalicion me të.
Kjo tregon pafytyrësinë e tyre, që ndryshe flasin e ndryshe veprojnë. Që hallin e kanë tek pushteti e jo tek shteti dhe qytetarët.
Por tekefundit këta politikanë nuk kanë fytyrë fare, sepse mendjen e kanë vetëm tek paraja dhe pushteti.
Prandaj qytetarët e Kosovës në zgjedhjet e ardhshme duhet të jenë të matur se për cilën parti dhe cilin lider do të votojnë, në mënyrë që mos të tradhëtohen sikurse elektorati i LDK-së, parti e cila PDK-në dhe liderët e kësaj partie duke i akuzuar vazhdimisht për vrasjet e anëtarëve të saj dhe kapjen e shtetit, dhe në fund për hir të pushtetit shkuan në prehrin e tyre.
Kështu që nuk bën të çuditemi nga krijimi i çdo koalicioni, sepse Kosova është vend i paradokseve!
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Po te donte lideri dhe heroi kroat z.Ante Gotovina te krijonte parti politike ne Kroaci , jame i sigurte se do ti fitonte zgjedhjet ne mase mbi 50;60 % dhe do ta merrte pushtetin ne dore por , ai nuk deshi ta beje kete , ai dy dite pasi u liruan nga Gjykata Nderkombtare e Hages ,deklaroi para kamerave se ” une nuk dua ne vendin tim te krjoje militant dhe kundershtar te mije , une nuk dua ta perqaje popullin tim por , e kunderta , une dua qe ai te jete i bashkuar dhe , une ne kete menyre dua te luftoje per mireqenjen e tij”..
  Z.Ante Gotovina ishte liruar nga burgu i Hages te njejten dite edhe kure ishte liruar z.Ramush Haradinaj.Qe te dy , kishin vuajtur denimin dhe ishin shpallur te pafajshem .Para se te ndaheshin per here te fundit kishin biseduat gjere e gjate per planet qe dy komandantet kishin per vendet e tyre.Z.Haradinaj i kishte shprehe ambicjet e tije z.Gotovina per kryeminister te Kosoves, pretendim te cilin z.Haradinaj e kushte shprehe hapur edhe kure erdhi ne Kosove por ,qellimin dhe iden e tije e kishte kundershtuar per arsye shume pragmatike , z.Gotovina diten kure u ndane ne burgun e Hages.
  Ngjarjet rrodhen dhe u zhvilluan me shpejtesi maramendese dhe sot mund te bejme nji rezyme te dy lidereve dhe komandanteve te luftes.
  Kroacia gjendet ne nji pozite shume te favoreshme dhe me paradispozita shume te mira , te ece edhe me furishem perpara si ne aspektin ekonomik, politik dhe te siguris nacionale fale edhe largepamesise se heroit te saje z.Gotovina i cili nuke deshi ta perqaje elektoratin kroat ne perkrahes dhe kundershtar te tij.
  Z.Haradinaj zgjodhi kete rrugen tjeter qe ta jepe kontributin e tij nepermes angazhimit te tij politik si opozite e forte ne skenen politike te Kosoves dhe tashe, jo per fajin e tij por , as jo pa fajin e tij , Kosova eshte ku eshte dhe as liberaluzimin e vizave nuk ka shanse ta merre ne nji prespektive te afert,probleme me demarkacionin, asociacionin, krimin e organizuar dhe kortupsionin dhe me nji klase politike skajsherisht te perqare, si pasoje e rezikimit edhe te sigurise se qytetareve te Kosoves.Ndoshta edhe po te mose ishte angazhuar z.Haradinaj ne politike gjendja e sigurise nuk do te ishte me e mire por , te pakten z.Haradinaj nuk do te ishte pjese e marifeteve dhe nderskambezave te pushtetit , do te ishte i xhveshur nga cdo pergjegjesi sikur bashkevuajtesi i denimit ne burgun e Hages z.Gotovina
  Ndoshta …!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...