Published On: 10 Shkurt, 2016

Rritja e çmimit të biletave, bëhet çështje shtetërore në Britani të Madhe

  • Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka shprehur shqetësim lidhur me çmimet e biletave të ndeshjeve të Ligës Premier, pasi simpatizuesit e Liverpoolit u larguan nga një takim dhjetëra minuta para përfundimit të lojës.

Në Parlament, Cameronit i është shtruar pyetja për planet e Federatës së Mbështetësve të Futbollit, për të kërkuar largim masiv nga ndeshjet e futbollit në shenjë të protestës kundër çmimeve të biletave.

Kryeministri britanik është përgjigjur duke thënë se “ekziston problem këtu, ku disa ekipe dhe disa klube po i rrisin çmimet shumë shpejtë çdo vit, megjithëqë shumë para për futboll vijnë nga sponsorizimet dhe pajisjet”.

Klubet e Ligës Premier po përgatiten për fillimin e ri të marrëveshjes trevjeçare televizive në vlerë prej afro 8.3 miliardë funte (afro 10.7 miliardë euro), raporton AP nga Londra.

Mijëra simpatizues të Liverpoolit u larguan nga tribunat e stadiumit në minutën e 77-të të ndeshjes së të shtunës kundër Sunderlandit, në shenjë të protestës për ngritje të çmimeve të disa biletave në 77 funte (afro 100 euro).

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...