Published On: 30 Korrik, 2016

Rritet numri i të infektuarve më virusin Zika në Britani

Është rritur dukshëm numri i të infektuarve me virusin Zika në Britani. Sipas ekspertëve shëndetësorë, numri i të prekurve nga virusi Zika ka shkuar në 53.

Mendohet se shumica e të infektuarve janë infektuar gjatë udhëtimeve jashtë vendit, transmeton koalb.com.

Tre rastë janë shënuar në Yorkshire, ndërsa besohet se pacientët kanë marrë infeksion të lehtë dhe se shumica nga pacientët nuk kanë nevojë për trajtime në spital.

“Nuk presim rritje të madhe të numrit të njerëzve me infeksionin Zika dhe besohet se rreziku për popullatën e gjërë është i ulët,” tha Profesor Paul Cosford nga Shëndeti Publik në Britani.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...