Published On: 2 Maj, 2016
Bota |

Rriten tensionet/ Rusët provokojnë amerikanët, shmanget përplasja në ajër

Një avion rus ka fluturuar në mënyrë të pa sigurt dhe jo profesionale mbi një avion të forcës ajrore të SHBA-ve në Detin Baltik. Ky është incidenti më i fundit që Pentagoni ka denoncuar.

Avioni rus Su-27 u afruar rreth 8 metra afër avionit amerikan RC-135 që është një avion zbulues duke i fluturuar mbi kabinën e pilotit.

Avioni amerikan po fluturonte në një mision rutinë në hapësirën ndërkombëtare ajrore, kur avioni rus e ndërpreu, njofton Pentagoni.

Akti i rrezikshëm mund të kishte shkaktuar një aksident serioz për ekuipazhin, tha zëdhënësi i Pentagonit, Bill Urban.

Kurse ministria ruse e Mbrojtjes reagoi duke thonë se ata ndërhynë për arsye avioni amerikan fiku pajisjen që bën identifikimin e avionit.

“Të gjitha fluturimet të avionëve rus në hapësirën ndërkombëtare bëhen sipas rregullave të hapësirës ajrore. Avioni amerikan kishte dy zgjidhje: ose të mos fluturonte afër kufirit tonë ose mos të fikte transponderin për identifikimin e tij”, thuhet në reagim.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...