Published On: 20 Maj, 2016
Bota |

Rrëzimi i avionit, francezët e “paralajmëruan” një javë më parë

Të gjitha dyshimet e ekspertëve për zhdukjen e avionit “Egypt Air” , kanë një emërues të përbashkët: Terrorizmi ka gisht.

Misteri i zhdukjes së avionit të linjës “Egypt Air” vazhdon. Rrënojat e tij u gjetën në ishullin grek Karpathos, në lindje të Kretës. Ekipet egjiptiane dhe greke të kërkimit arritën të dallonin disa objekte si xhaketa shpëtimi dhe materiale plastike.

Të gjitha dyshimet e ekspertëve për zhdukjen e avionit “Egypt Air” , kanë një emërues të përbashkët: Terrorizmi ka gisht dhe jo ndonjë problem teknik i Airbusit A320.

Këtë e përforcon edhe fakti se inteligjenca franceze një javë më parë kishte paralajmëruar një rrezik të madh shënjestrimi nga ISIS, ndërsa kreu i këtij shërbimi në Francë, Patrick Calvar, kishte paralajmëruar për sulme që do të vijnë në forma të reja nga militantët.

Ndërkohë, një skenar terrorist nuk e mohoi as presidenti francez, Francois Hollande. Parlamenti francez votoi për të zgjatur gjendjen e emergjencës edhe 2 muaj të tjerë.

Ministri egjiptian i Aviacionit tha se, probabiliteti është më i lartë që pas këtij skenari të fshihet ISIS dhe jo ndonjë defekt i avionit. Kreu i Agjencisë ruse të Sigurisë, Alexander Bortnikov, gjithashtu e mbrojti me forcë këtë argument.

 

Kur do të bëheni të mprehtë dhe vigjilentë? Kjo ishte pyetja retorike e kandidatit republikanë.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...