Published On: 1 Gusht, 2016

Rrezikuan të mbysin emigrantët shqiptarë, dënohen tre shtetasit britanikë

Tre shtetas britanikë, mes tyre dhe një ish-kampion britanik i xhudos janë dënuar nga gjykata për trafik të paligjshëm të emigrantëve shqiptarë në Britani, me barkë përmes brigjeve të kanalit anglez, Kent.

Robert Stilwell, 33, nga Dartford, është dënuar me 4 vjet pasi u akuzua fajtor për tentativën e trafikut drejt Britanisë të 18 shqiptarëve përmes një varke, duke rrezikuar mbytjen e tyre.

Mbrëmjen e 28 majit, 15 burra, një grua dhe dy fëmijë shqiptarë u shpëtuan nga rojet bregdetare pas telefonatës së familjarëve të tyre se rrezikonin të mbyteshin pasi varka ku ata po lundronin ishte duke u fundosur.

Robert Stilwell dhe bashkëpunëtori i tij, Mark Stribling, 35, pranuan akuzat dhe të dy janë dënuar nga gjykata e Maidstone. Ndërkohë një tjetër anglez Stephen Jackson u dënua nga gjykata e Lewes pasi tentoi të fuste në Angli një grup shqiptarësh 6 ditë më përpara, ngjarjes në brigjet e kanalit anglez, Kent.

Jackson, 51 vjeç u dënua me 4 vjet e 9 muaj burg për ngjarjen e 23 majit kur përmes një varke tentoi të fuste në Angli një grup tjetër shqiptarësh.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...