Published On: 15 Shtator, 2016

Rrenat e pushtetarëve si mjet i propagandës?!

 

Nga Skënder MULLIQI

Thuhet së ata që flasin shumë edhe rrejnë shumë. Propaganduesit e  rrenës e përseritin aq shumë ate, sa njerëzve as që iu bie ndërmend së dikush ka mundësi të rrenë aq shumë.Të gjitha rrenat janë shumë neveritëse, pos atëherë kur njeriu e përdorë rrenën për të shpëtuar  jetë njerëzish. Rrena natyrisht  bwhwt  shumë mw e dëmshme kur vjen nga njerëzit e politikëbërjës. Gjatë historisë më së shumti rrena është preferuar nga regjimet diktatoriale . Despotët e kan përdorur rrenën si strategji për ta mjegulluar realitetin, pastaj për ti paralizuar edhe mediat  të cilat kan qenë rrept të kontrolluara  .Pak kush e ka  pasur  guximin e kundërvenjës rrenave të tilla  .Serbët historikisht e kan preferuar rrenën , të cilën gjë e ka pranuar edhe babai i kombit serb, Dobrica Çosiqi. Rrenën serbët e preferuan  më së shumti lidhur më shqiptarët dhe rreth  Kosovës, për ta mbajtur gjallë  mitin e rremë së Kosova është tokë e shenjtë serbe. Në vitin 1999 Kosova u shkëput nga kalvari shumëvjeqar i roberisë serbosllave. Nese u liruam nga rrenat serbe , si duket ramë në rrena të reja të njerëzve të politikës tanë, rrena këto natyrisht  diamteralisht  të kunderta më rrenat serbe . Politikanët tanë  shumë janë duke i propaganduar rrenat.  Pasojat e këtyre rrenave po i dijmë të gjithë. Na servuan rrena të pa kripura lidhur me  bisedimet më Serbinë. U zhvilluan bisedime politike maratonike  , e më pak ishin bisedime teknike siq u proklamua vazhdimisht .  Rrenat më të mëdha të pushtetarëve   ishin  temat e “Zajednicës” dhe ajo e Demarkacionit. Asociacion i posaqem  i komunave donë të thotë edhe  më kompetenca të posaqme – vendimarrëse.Asociacioni serb  është një hap drejtë federalizimit të Kosovës. Rrena tjetër së Kosova nuk po humb territore  më Mal të Zi, ende nuk po pushon .Nese ky pushtet i delegjitimuar mendon që sërish të provon në kuvend ratifikimin sipas verzionit qeveritarë, vendi mund të futët në krizë edhe më të madhe politike .Temës së Demarkacionit i duhet një çasje krejt  më ndryshe, duke i marrë për bazë të gjitha ato  argumente të ekspertëve tanë . Krimi i organizuar dhe korrupcioni si fenomenët më të dëmshme të shoqërisë së  re të Kosovës,   u luftuan më shumë  verbalisht së sa në menyrë faktike .  Rrenë doli edhe premtimi i 150 mijë vendeve të punës… e rrena të tjera  të cilat po na servohen si përparim i gjithë mbarshem…

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  ” S po m vjene inat qe m kaloje mini neper musteqe por , po m vjene inat se mini boni udhe ” eshte nji fjale popullore i nderuar Skender
  Dhe pushtaret qe rrenen ose genjeshtrat i perdorin si mjet propagande kete “zanat “e kane mesuar nga mjeshtri me i madh i rrenave e qe pushtetaret e sodit si paseardhes te tij , edhe pake e kane perfeksionuar deri ne nivel te artit, saqe sot , rrenat me i kane aq bukur te shtjelluara sa edhe mund te renditen ne vepra artistike.Por ,ti kthemi mjeshtrit me te madh te rrenave ne te gjitha kohrat e shkll.te 20-te e ky eshte , Josip Broz-Tito
  renagjiu ordine Tito , njiher kishte deklaruar ne nji tubim te madh komunistesh kur gazetaret ia kishin zbuluar se heren e kaluar per te njejten pyetje ai kishte thene te kunderten.I zene ngushte Tito ishte pergjegj se edhe rrena eshte per njerez dhe Kryetar i shtetit eshte nji njeri si une dhe ,duke mbaruar biseden ishte shprehur me buze ne gaz se ” eshte e dobishme ndonji here me rre se , ne fund nga rrena dicka do te dele ”
  Edhe Enver Hoxha ,nxenesi fanatik i shokut Tito e kishte rre gjithe boten se si Shqiperia qenka nji bahqe me lule dhe se xhehneti na qenka veq ne Shqiperi kurse, mesuesi i tij Tito si krijues i vendeve te painkuadruara qe s ishte antare e asnjerit pakt , pore qe sot na doli se Jugosllavia e Tije kishte krijuar vete vende diktaturash dhe udheheqes diktator , Ai e kishte rre edhe Paktin NATO -s , edhe Paktin e VARSHAVES dhe per ato rrenat qe ia kishte kurdisur ketyre dy pakteve ushtarake botrore kishte kerkuar sherbime ,shperblime , benifite dhe privilegje te posaqme te cilat sipas ndikimit qe kishte ne bote ,edhe i kishte gezuar gjithnji si nji rrenagji dhe mashtrues i pashoq i shkll.te 20-te, zanatin e te cilit sot po e ushtrojne me shume sukses dhe shume mire paseardhesit e Titos ,i nderua z.Skender

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...