Published On: 2 Shkurt, 2016

Rrëmbyen shokun për kokainë, dënon 4 shqiptarë me 25 vjet burg

Një gjykatë britanike ka dënuar 5 shqiptarë për rrëmbimin e një tjetër bashkëkombasi të tyre të moshës 19-vjeçare, i cili njihej me emrin Tony Kurt, në qytetin bregdetar të Brightonit në prill të vitit të kaluar.

Saimir Nezaj do të dënohej me 11 vite e 6 muaj burg dhe Ilir Hasa me 8 vite heqje lirie, për rolin e tyre në rrëmbim. Ndërsa Redon Sadria do të vuajë në burgjet britanike 2 vite e 6 muaj burgim për zotërim kokaine dhe ekstazie. Nuk i ka shpëtuar burgut edhe Ardi Murataj, i cili ishte personi i rrëmbyer. Gjykata e dënoi atë me 2 vite e 6 muaj burg, pasi pranoi akuzat për mbajtje kokaine me qëllim shitjen.

Shqiptarët e rrëmbyen viktimën në mes të ditës, në qendër të qytetit, duke e futur atë me forcë në një makinë. E tërë ngjarja ishte fiksuar nga kamerat me qark të shkurtër dhe Policia e “Sussex”, në Jug të Anglisë, në atë kohë e shqetësuar për identitetin dhe fatin e viktimës, ndërmori një fushatë të gjerë sensibilizimi në median britanike dhe ato shqiptare për identifikimin e rrëmbyesve dhe “viktimës”. Ky i fundit kontaktoi pas disa ditësh policinë në Londër, për të konfirmuar se ishte mirë me shëndet. Më pas hetimet u zgjeruan dhe çuan në kapjen e autorëve. Disa prej 5 shqiptarëve e kishin pranuar akuzën e konspiracionit për rrëmbim, ndërkohë që mediat britanike bënë me dije se si autorët e rrëmbimit, ashtu dhe i rrëmbyeri ishin kapur me lëndë narkotike dhe morën dënime edhe për posedim droge të klasit të parë, me qëllim shpërndarjen e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...