Published On: 10 Korrik, 2016

Rregullo njëherë Afganistanin tënd, pastaj mendo për xhunglën vrasëse afgane

 

Adriatik Riza Dosti

Ore milet… nuk e di nëse ndonjëri prej jush i jep dum kësaj lloj logjike të Kryeministrit Shqiptar Edi Rama, i cili gjatë fjalës së tij në Samitin e NATO-s në Ëarshavë të Polonisë ndër të tjera tha…
Shqipëria është e vendosur të dyfishojë trupat e saj në Afganistan dhe se Shqipëria e shqiptartët janë shumë të interesuar për një Afganistan të qetë e të sigurtë…
Sipas kesaj rradakes sime e para që ti more koqe kandari kërkon ti çosh shqiptarët e gjorë mish për top në malet e Kabulit e të Kandaharit… dhe e dyta se çfarë lloj interesi ka Shqipëria e shqiptarët që Afganistani të jetë i qetë e i sigurtë hajde gjeje… sepse kësaj i thonë si puna e asaj shprehjes së mençur që përdorim ne shqipot “hane shan… hane Bagdat…”
Ti vërë në terezi e rregullo njëherë Afganistanin tënd në mes të Europes e pastaj jarebi të të vijë radha të mendosh për xhunglën vrasëse afgane… në firifistun…
Mjerë ne o popull kë e kemi në krye, “Nuk ka më keq se sa kur të gënjen mendja e të duket vetja sikur je ti Lideri i Botës”.
Ne shqiptaret e hengrem njehere keq dhe goxha kohe madje nga kjo lloj race delirantesh e homofobësh. Shembulli i Diktatorit Hoxha për të cilin thonë që para vdekjes kish urdhëruar që portretit kolektiv të klasikëve të Marksizëm – Leninizmit ti shtohej edhe basyreti i tij dhe i Mao Ce Dunit… e që të ziun e gënjente mendja se ishte Udhëheqësi legjendar i Proletariatit Botëror… është një shembull që për ne shqipot, nuk ka nevojë për asnjëlloj krahasimi tjetër…
Aman o milet mbushjani mendjen idiotit që është njeri normal… madje nën normalen se kështu siç e ka zënë ju mori në qafë të gjithëve dhe prit se ku do dali ndaj nuk thotë kot ai herë pas here prisni, prisni se nuk keni parë gjë akoma juve…
Apo nuk i shkon fort edhe ajo shprehja popullore e jona, Shtati pyll e mendja fyll…
A.R.D

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...