Published On: 8 Mars, 2016

Rregullat e Hasan Prishtinës për kryengritësit shqiptarë

Publicisti Shkelzen Gashi sjell disa nga rregullat e luftës të vendosura nga Hasan Prishtina

në vitin 1909.

1. Asnji kryengritës nuk guxon me i damtue shkijet e vendit veç atyne qi qindrojnë me armë në dorë kundër qëllimit shqyptar;
2. Asnji kryengritës nuk guxon me djegë shpia e me rrënue kisha;
3. plaçka asht jasak kryengritjes;
4. Asnji kryengritës nuk guxon me ba naj shëmtim mbi trupat e të vramëve t’anmikut, as me çveshë ata armiq qi jesin dekun e të plaguem ose të xanë rob;
5. Veprimi ma i gjallë ka me kenë kundra ushtrisë, xhandarmënisë, kundra komiteteve t’anmikut qi kundërshtojnë me armë në dorë, edhe në kjoft se anmiku ban mizorina shqyptarëve pa armë me vete ka për t’iu përmbajtë plotësisht e rreptësisht katër pikave të naltpërmenduna;

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Avni Krasniqi thotë:

    Kjo është të bëhet saktë ndarja në kuptimin e arritjes së qëllimit për bërjen e shtetit dhe pjesës tjetër që kanë qëllime të ulëta dhe antikomb.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...