Published On: 9 Tetor, 2016

Rrëfimi prekës i të bijës së Lasgush Poradecit: Agolli zemërgur, nuk toleronte nderimin e Lasgushit

Vetëm disa ditë pas dekorimit që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i bëri shkrimtarit Dritëro Agollit, ky i fundit është etiketuar si shkrimtar komunist.

Përmes një statusi në Facebook, vajza e shkrimtarit të njohur Lasgush Poradecit ka rrëfyer një episod jo të këndshëm në lidhje me Agollin.

Marie Poradeci rrëfen se Agolli nuk ka pranuar që trupi i babit të saj të vendoset në Shtëpinë e Kulturës, për t’i bërë homazhe dhe t’i jepte lamtumirën e fundit i gjithë qyteti i tij.

Agolli, sipas vajzës së Poradecit, ka deklaruar se shkrimtari nga Pogradeci të varroset si një njeri i zakonshëm.

Statusi i plotë:

Ishte qershor i vitit 1982. Babai im, që ishte me motrën në Pogradec, pësoi një ishemi cerebrale shumë të fortë. Atëhere ai ishte 83 vjeç. Unë dhe mamaja ishim në Tiranë. Mamaja kishte mbi 10 vjet që vuante nga një artrit i fortë deformant dhe lëvizte me shumë vështirësi. Motra e shkretë midis lotëve na lajmëroi, duke na e bërë gjendjen e tij shumë serioze.

Mes njëmijë vështirësive vendosëm të shkonim në Pogradec. Duhej të ishim atje sa më shpejt, sepse ndoshta ishte hera e fundit që e shikonim. Me mundim të madh gjetëm një taksi dhe me gjithë gjendjen e rënduar të mamasë u nisëm në orën shtatë të darkës. Gjithë rrugës qanim të dyja në heshtje. Qanim dhe mendonim. Eh sa shumë gjëra! Arritëm në Pogradec rreth mesnatës. Gjendja e babait shumë e rënduar.

Shumë pogradecarë të shqetësuar vinin poshtë te dera dhe pyesnin për gjendjen e tij. Në këto ditë, kur im atë luftonte me vdekjen, vjen në Pogradec me makinën e tij, Kryetari i Lidhjes së Shkrimtarëve Dritero Agolli. Sigurisht, shkrimtari komunist, nuk erdhi në shtëpinë tonë, qoftë edhe për të bërë një vizitë kortezie tek i sëmuri, sipas zakonit shqiptar. Dikush guxoi dhe i tha: në qoftë se Lasgushi vdes a duhet ta vendosim trupin e tij në Shtëpinë e Kulturës, për t’i bërë homazhe dhe t’i japë lamtumirën e fundit i gjithë qyteti i tij, ai u përgjigj prerë: Jo, jo ai do varroset si njeri i zakonshëm.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Kur vdiq Enver Hoxha,shumica e shkrimtareve filluan te marrin fryme lirisht.Vetem ky,
  DRITEROI,ose kryetari i lidhjes ne ate kohe,mbas pak kohe botoi tek “DRITA” nje poeme
  te stergjatur duke i kerkuar falje Enverit pas vdekjes.Hysen Sinani,ja gjeti rastin dhe ja
  permblodhi me shuplake ne mes te LIDHJES.
  Mbas demokracise Hyseni u be kryetar,me duket mbas ZYDIUT,tashme te ndjere.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...