Published On: 18 Prill, 2016

Rrëfimi për Kosharen nga Hisen Berisha: U ngrit dhe flamuri kombëtar dhe nuk ra në duart e armikut kurr më!

 • Retrospektivë ’99

Hisen Berisha

Të nderuar bashkëluftetarë veteranë të Luftës së Koshares.
Do ua rrëfej një emocion që po ndjej sot me dt: 18 Prill, e që ndërlidhet me vitin 1999.
Me 11 Prill 1999, në mëngjesin e hershëm u ndamë, sipas detyrave luftarake, me tashmë Dëshmorin e Lirisë Agim Ramadanin. Këtë ndarje e përcolli rreshtimi i trupave dhe komandimi shqip në kazermat e ish YU army, tani në duart e UÇK. Si dhe nga tanimë deshmori Besnik Jasiqi dhe oficeri i FSK Blerim Cufaj, u ngrit dhe flamuri kombëtar në një territor të lirë e që nuk ra në duart e armikut kurr më.
U ndamë në atë ditë të kobshme. Provova të komunikoja kohëpaskohe me Heroin Agim Ramadani në baza ditore, për nevoja të operacionit “Katana për 327- lajmërohu”…. Por, ishte e kotë. Me dt: 17 Prill, Komandanti Rrustem Berisha, duke e ditur se une nuk isha në dijeni të rënies së Katanës, më thot të shkojë në “tresh” (Komanda e Operacionit)
Pas mesnate bie ritmi luftimeve dhe shkova në tresh. I gjeta tanime Dëshmorin e lirisë Sali Çeku dhe Jokerin- Rrustem Berishen ulur në një anë të oxhakut dhe Antoni ulur në anen tjeter.
Ishin me sy të skuqur nga mundimi të ma komunikonin lajmin e kobshëm. Me zë të ndrydhur ma tha disi Antoni. Dicka që e kisha si ndjenjë por s’doja t’ia besoja askujt. Dola! Me këmb u ktheva në vijen e frontit. Kjo nënkuptonte se në drejtimin operativ 777 tani komandonte “Veterani” ndërsa nga drejtimi operativ 333, një distancë e konsiderueshme në terren komandoja unë me bashkëluftetarë të Batalionit të parë, meq komandant Noti, Skender Hasangjekaj veq ish plagosur rëndë me dt 16 Prill dhe njesia e Batalionit të tretë që operonte në të njejtin drejtim.
Luftime pati tërë diten siq zakonisht… koordinuam me Heroin Sali Çeku përmes komunikimit në radio. Në orët e pasditës diku pas ores 16:00 në thirrjen time operative…VETERANI për 327…nga radiomarrësi i Veteranit, nuk pati kthim të komunikimit. Edhe kënga “besa-besë” që për një kohë luftimesh i sfidonte krismat e armëve u ndal. Por, jo dhe betimi se …”aty ku ka ra gjaku i deshmorëve s’do shkelë kurr këmba armikut”.
Nuk pati nevoj te me thonë …eja në “tresh”.
Diku pas mesnate kur kishte rënë intenziteti i luftimeve…shkova në komandë. Në njërën anë të oxhakut mungonte Sali Çeku, ishte veq Jokeri. Ne anën tjeter ishte Antoni. Nuk pati nevoj të ma thonin se ishte shembur toka. Se kishte rënë në altarin e Lirisë Veterani i çështjes kombëtare, Veterani i koordinimit të përgatitjes së luftetarëve të UÇK dhe vet luftes çlirimtare, Veteranit të platformes politike – ushtarake për luftë çlirimtare nga njëra anë e Kosoves në anën tjetër me lirinë, Veteranit që bëri histori dhe na e la si model për t’iu referuar sa herë të hasim në vështirësi në rrugën e shtet ndërtimit mbi vlerat e lirisë, barazisë dhe demokracisë.
Peshen e dhimbjes e vërejta ne gjendjen e tyre morale e shpirtërore. Ajo më përfshiu dhe mua dhe të gjithë veteranët e kësaj lufte.
Prandaj, te dashur shqiptarë ngado që jeni! Bashkëluftetarë e bashkëveprimtarë te “HEROIT TË KOSOVES” Sali Çeku, ju ftoj që neser me dt:19 Prill, 2016, në ora 12:00, në Sallen e Kuqe të Pallatit të rinisë të jemi prezent në nderim të emrit dhe vepres të deshmorit të lirisë Sali Ceku – “VETERANI” dhe Dites së Veteranëve të Luftes së Koshares.
Nderim dhe Lavdi përherë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/nese-rexhep-selimi-ka-perfitu-30-milione-euro-tendera-sa-ka-fitu-pronari-i-qeverise-thaci-me-kadrin-xhavitin-e-azemin/

http://www.shqiptari.eu/kur-shkupi-ishte-plote-me-shqiptar-e-prizreni-se-kishte-asnje-turk-kufirit-si-dukej-fundi-dokument/

http://www.shqiptari.eu/naim-miftari-si-ndodhi-o-kadri-veseli-qe-vellau-i-liderit-tuaj-hashim-thait-te-jete-informator-i-devotshem-i-udb-se/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Lezuesve dhe qytetarve nuk u intereson ndjenja e askujt
  dhe as e Hysen Berishes Lexuesve dhe qytetarve u intereson
  Me kan ishte Agim Ramadani kur u vra ? A kishte shoke me
  veti ? Sa largas ishin njeri nga tjetri ? kush e hetoj vrasjen ? Cka ndermorri ne ate moment ? Kujt dhe kush raportoj per vrasjen Pas sa kohe terhiqet trupi i ti Ku dergohet Kush e terhoqi Ku ishte i plagosun ? E njejta
  gja vlen edhe per Salih qekun Kush ishte me te ? Sa veta
  ishin bashk A ishin ne lufte frontale apo ne levezje e
  ne cfar distance qendronin mes vehte ? Kush e diktoj qe Salihu u vra Kujt i raportoj A ishte dite a nate ? Pra
  Mos na lodhni me te nime , mos na lodhni me zhele informative Se pse ne shume artikuj rrehth vrasjes po
  del te kuptohet se edhe Agimi edhe salihu nuk jan vra
  nga plumi i qetnikve por po lindin dyshime qe eshte vra
  nga dora e zeze mrena UCK-es Kete dyshim duhet skjarue
  ju komandantat e betejes Dhe saktesisht te thuhet e verteta
  Vetem ata qe ishin bashk me Agimin vetem ata qe ishin
  bashk me Salihun e gezojne te drejten te flasin si ndodhi vrasja ! Eshte shume e pabesueshme qe ata shkonin ne front
  vetun pa shoke e bashkeluftar !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...