Published On: 19 Mars, 2016

Rrëfimi i gruas që u dhunua bashkë me vajzat e saj nga forcat paramilitare serbe (Video)

Shumë nga gratë e dhunuar gjatë luftës ende i kanë të freskëta kujtimet. Ankthi i para 17 vjetëve vazhdon të jetë prezent edhe sot, njofton Klan Kosova.

Përkundër tmerrit të përjetuar, gratë kosovare kanë vendosur të mos heshtin.

Edhe një 54 vjeçare po e bënë këtë pikërisht në ditën kur nisi aplikimi për njohjen e statusit të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Kjo e mbijetuar e kësaj dhunë, pos që e mirëpriti këtë nisme të Presidentes Jahjaga, u bëri thirrje të gjitha atyre që e patën fatin e saj, të ngrisin zërin sa do e vështirë që kjo mund të jetë për to.

Thirrje të ngjashme beri edhe këshilltarja e të parës së vendit, Jeta Krasniqi e cila ishte e angazhuar rreth ligjit që u miratua para dy viteve në Kuvend.

Të shtunën janë dorëzuar vetëm 3 aplikacione nga 3 gra që janë pjesë e rreth 20 mijë viktima të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Aplikimi do të zgjasë 5 vjet.

Ndërsa, vlerësimi i tyre do të bëhet nga komisioni qeveritar, që tashmë është krijuar.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  VRASJA e seciles femen te dhunuar do ishte ma e deshiruar
  per to se sa perjetimi i tmerrit te egersise fashiste serbe
  Une mendoj qe thirrja qe u behet ketyre femrave per aplikim te statusit te se dhunueres eshte nje sjellje kijameti per to Po e din qeverija numrin e te dhunarave por po kerkon aplikim Ky eshte nje poshtrim ndaj atyre fatezezave Une mendoj qe fare pa biseduar me to Duhet neper secilen lagje te formohen grupe pune qe kan njohuri se cila ishte e dhunuar Ti shkruajn emnin dhe ata te jen pergjegjes qe e kan thane te verteten dhe atyre femrave tu pranohet statusi pa u rrefye ato personalisht se pse vetekuptohet se sa eshte i veshtire rrefimi i dhunimit qe u ka ndodhe Andaj shoqerija qeverija duhet gjete forme qe ato gra mos te ndihen keq Por tu ndahet statusi ne baze te njohurive qe ka rrethi dhe tu dedikohet ajo ndihem pa bere zhurme e telall! Keni mirekuptim e mos ua demtoni jeten
  edhe ashtu te pa deshiruar per femnat e dhunuara !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...