Published On: 6 Janar, 2016

Rrëfimet tronditëse: Për fat të mirë isha me pantallona…

Janë vetëm tre prej grave, por bëhet fjalë për qindra të tjera, të cilat, natën e Vitit të Ri, gjatë festimeve në shesh, ndërmjet stacionit dhe qendrës së Këlnit, u rrethuan, u prekën dhe më pas u grabitën nga disa grupe emigrantësh të moshës nga 15 deri në 35 vjeç, të dehur dhe dhunues.

Rrëfimet e tyre për ato orë të festës, nën fishekzjarret në brigjet e Renit, që u shndërruan në terror, janë dramatike.

“Bashkë me mua ishin edhe nja 10 miq të tjerë në stacion, – rrëfeu Michelle, një prej viktimave më të reja dhe befas u gjendëm të rrethuar nga 20-30 burra, që u përpoqn t’i izolonin vajzat nga djemtë, nisëm të vraponim, dhe vetëm më aps vumë re se na kishin vjedhur celularët, edhe timin”.

“Për fat të mirë kisha veshur pantallona”,- tha Katia.

Evelinit, studente 24 vjeçare, ajo natë i shkoi më keq. “Isha te stacioni qendror i Këlnit – rrëfeu ajo për Bild – dhe kisha veshur një fund deri te gjunjtë; papritur ndjeva një dorë në të pasmet e mia dhe nën fund. U ktheva dhe pash rrotull meje fytyra të eksituara”.

Ajo vijoi më tej: “Pak më pas isha ulur në një stol përpara katedrales për të parë fishekzjarret dhe isha ende e rrethuar nga burra që flisnin vetëm arabisht dhe që thonin vazhdimisht: Hey, baby. Në një moment, mes turmës, më tërhoqën nga krahu i djathtë, ishte një makth”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...