Published On: 5 Prill, 2016

Rrëfime nga Prishtina e vjetër: MEHMET DYZI DHE ATI I TIJ

 • Ati i tij mund të krahasohej me atin e Ali Pashë Tepelenes, për të cilin kënga popullore thotë: “Ali Pashë Tepelena e ka atin me sylejbena”. Mbase ishte i ngjashëm me atin e Ali Pashë Gusisë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/arnaud-shqiperia-eshte-me-e-lashte-se-vete-europa/

Shkruan: Mithat Lepaja

E quanin Mehmet Dyzi edhepse mbiemrin nuk e kishte Dyzi, por prejardhjen e kishte nga ky fshat i Llapit. Ishte i moshës mesatare, por neve na dukej plak. Banonte pak metra më tutje Gjimnazit “Sami Frashëri” në rrugën “Emin Duraku” në Prishtinë. Vishej bukur me tirq, xhamadan, xhurdi, shokë lahuri të dredhur dhe me plis të bardhë si bora. E ka pas një atë që nuk i gjendej shoqi.
Mehmet Dyzi ngjallte paraftyrimin për kreshnikët që mund t’i njohim nëpërmjet këngëve epike popullore. Për të qenë kreshnik i vërtetë i mungonin vetëm armët që në ato rrethana të kohës i mbante sigurisht diku të fshehura në shtëpinë e tij. Ati i tij mund të krahasohej me atin e Ali Pashë Tepelenes, për të cilin kënga popullore thotë: “Ali Pashë Tepelena e ka atin me sylejbena”. Mbase ishte i ngjashëm me atin e Ali Pashë Gusisë që Gjergj Fishta në “Lahuta e Malësisë” e përshkruan kështu:
Edhe u ulka në katue
Kû nis gjokun me shilue,
I vên frênin prej florini,
I vên shalen telatinit,
I a shterngon me tre kallana:
Hidhet gjoku porsi Zâna….
Me gjasë pamja e Mehmetit dhe atit të tij dhe veprimet e tyre e kanë frymëzuar Adem Demaçin të shkruajë një ndër tregimet e tij më të mira “Toka nuk sillet vetëm rreth boshtit të vetë”, ku e përshkruan aq bukur Sherif Gllamnikun.
Mehmet Dyzi dhe ati i tij, që bishtin dhe jelët i kishte të lyerë me kanë të Turqisë dhe kishte stoli të tjera si sylejbenat e atit të Ali Pashë Tepelenes, ishin atraksion për të gjithë qytetarët e sidomos për fëmijët. Patkoit e atit krijonin rrapllimë të veçantë në rugët me kubëza të Prishtinës së atëherëshme. Kjo zhurmë thuaja se ishte një muzikë e kompozuar nga ndonjë muzicient i njohur. Mehmeti e dinte kohën kur nxënësit e gjimnazit kishin pushimin e gjatë dhe në atë kohë dilte në platonë para Xhamisë së Madhe dhe fillonin ekzibicionet që ati i kryente sipas urdhërave të pronarit. Ishte mrekulli t’i shikoje ato veprime të atit për çka Mehmeti e shpërblente kohë pas kohe me sheqer guri.
Në kohën kur Mehmeti i zhvillonte këto aktivitete argëtuese për qytetarë, në Prishtinë patë ardhur Cirku italian “ORFEU”. Isha, si fëmijë, në shfaqjen e këtij cirku, që ne e quanim Qirkuz, e që kishte edhe dresura me kuaj, por asnjë nga kuajt e cirkut nuk mund të krahasohej me atin e Mehmet Dyzit as përkah bukuria e as përkah zhdërvjellësia.
Mehmet Dyzi, e merrte shpesh atin dhe e shetiste nëpër qytet. Ati i vështruar nga kalimtarët ecte me jardam ashtu si ecin sot manekenet më të njohura nëpër Pistat e modës nëpër botë. Një herë ishte drejtuar kah pjesa e qytetit ku sot është Sheshi “Skenderbeu” ku ishte një rrugë që fillonte me reklamat e filmit, pastaj vinte libraria “Rilindja” e më poshtë Restauranti i peshqëve përballë të cilit ndodhej Bashqja verore “Kozara”. Kur mbërriti te reklamat e filmit, që ishin të vendosura në një kornizë brenda xhamave, ati e pa veten në xham si në pasqyrë, hingëlloi fort u mbajt në dy këmbët e mbrama dhe me dy të parat i bani xhamat copë e grimë. Fatmirësisht ato ditë nuk reklamohej ndonjë film për LNÇ (Luftën Nacional Çlirimtare) apo Titon se Mehmeti bashkë me atin do të përfundonin në burg si armiq të popullit. Ai shpëtoi me një pagesë për dëmet materiale.
Në një rast tjetër, thonë se ishte duke shkuar me atin për në rrugën UÇK (atëherë APJ e para kësaj DIVANJOLL) dhe i kishte ra shkurt nëpër Përmendoren “Vëllazërim-Bashkim”. Në fund të përmendores e kishte ndaluar milici (atëherë kështu quheshin policët) i komunikacionit dhe i thotë: Ke bërë shkelje të rregullave të komunikacionit. Mehmeti u mundua të arsyetohej se as ai e as ati i tij nuk kanë haber për këto rregulla. Arsyetimi nuk piu ujë bile e revoltoi milicin, i cili i shqiptoi gjobë prej 5 dinarësh. Mehmet Dyzi i nxori dhe ia dha 10 dinarë dhe kur milici po donte t’ia kthente kusurin, ai nuk e mori me motivacion se pas një ore do të kthehet rrugës së njejtë dhe që tash po e paguante dënimin.
Për Mehmet Dyzin mund të flitet edhe më gjatë. Unë kësaj radhe e kujtova duke konsideruar se ai ishte një nga trimat, që i ka dhënë kuptim e bukuri qytetit tonë në ditët e fëmijërisë së brezit tim.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Kreshnik Berisha thotë:

  Faleminderit Zoteri Lepaja per kete shkrim, dhe qe me kaq nostalgji flet per te kaluaren e Prishtines dhe per personazhet e asaj kohe, ne kete rast per gjyshi tim.
  Eshte nje kohe e gjate qe nuk ka ndoj shkrim per Mehmet Dyzin, per personalitetin e tij, qe e ka vequa ne disa pikpamje per kohen te cilen i takonte. Edhe pse ne ate kohe ka pas shkrime per te, por si e veqant ka qen nje intervist qe ja ka dhene revistes me te njohur te asaj kohe ne „Arena”, te ish Jug, qe eshte botuar ne Zagreb aq sa e di une, e te cilin e posedojm ne arhiven tone.
  Ajo intervist bazohet ne verprimtarin e tij ne „Pajtimin e Gjaqeve” apo si „Pleqnar”, verprimtari te cilen e ushtronte ne Rajonin e LLapit, Gollakut si edhe ne disa raste ne Drenic. Dhe vlen te veqohet sepse cdo here qe ka shkua per te Pleqnu, gjithnje buken e ka mare me veti ne nje Strajc te vogel. Dhe kur e pata pyet se pse e mere buken me veti, me pergjigjet se kete e ben me qellim qe Palet ta kuptojn se nuk korruptohet.
  Tjeter pike e veqant e tij eshte se ka qen shume mikeprites, dhe se shtepin tone e kane perdorur shume shpesh si Konak edhe njerez te panjohur, vetem pse ka qen ne ze.
  Ndersa me von kemi ndegjuar se regjimi i atehershem ka derguar edhe njerez te vet per qellim spiunimi, sepse ne ate kohe edhe djali i tij Nazmi Berisha (xhaxhai im) ka qen 21 vite ne burgje te enver hoxhes te cilit sja vlen as me shkronja te vogla ti permendet emri. Poashtu vlen te theksohet qe 2 here ka shpetu nga pushkatimi dhe se heren e fundit e ka shpetua ish aktori yn i njohur Abdurrahman Shala.
  Qe ne ate kohe ka qen e ndaluar te posedosh kafshe ne Qytet sidomos ne qender, dhe ne foto shihet shtepija jone e vjeter nga e majta shihet kulmi i shtepis (aty ka qen oda) dhe nje murr i gjate dhe i larte me Dyer te Drurit.
  Ai i ka pas kuajt pasion dhe e ka shfrytzu si mjet udhetimi. Me te vertet ka qene knaqesi ta ndegjosh dhe ta shikosh neper rruget, neper kalldremet e Prishtines siq thote edhe autori i ketij shkrimi. Ndersa une mendoj qe edhe grupi Minatori u frymzu nga Atkija e tij, me kengen e Mihanes (….kur ec rruges si Atki..) hahah.
  Ndersa ne disa Foto ku paraqitet Azem Bejta me kali, eshte trupi i gjyshit tim mbi Kali, por koka eshte e Azem Bejtes, eshte perpunim i Fotografis, nga nje Fotograf i njohur ne ate kohe, qe per fate te keq nuk ja di emrin.
  Se e zgjata kete komentim, por e shfrytzova kete rast te tregoj edhe gjera te tjera interesante qe e kan karakterizuar personalitetin e tij, dhe ta pastroj Arhiven nga pluhuri i diteve te sotme.

  Me respekt, Kreshnik Hilmi Berisha

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
  • Nazmi Berisha thotë:

   Ashtë e vërtet që Kam qenë në burg dhe nuk Kam mujt me arrit ate reputation që I’m at ka pas.Nipin e përshendes që më lavdron kur edhe më Shan sepse ashtë pjesë e families dhe nuk Kam ku ta qoj,
   I uroj shëndet dhe I paqtë fëmijtë,dhasht Zoti të Jen edukue e ishalla trashëgojn virtytin e njeriut?

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Rifat thotë:

  eshte shum e Verte ajo qe shkruani per Mehmet Dyzin dhe Atin e Tij si Femij i asaj Kohe me Kujtohet Kjart qfar Bukurije i ja Jipte Qytetit te Prishtines aij Plis i Bardh mbi Koken e Mehmetit dhe Tirqit e Tij dhe Ati qe se Kishte Shoqin as nga Pamaja e as nga Stolit me ato Akrobacione qe i Bante Atij i Tij ka qen e pamundeshme qe Njeriu mos ta humb se paku nji Qerek ore per ta par ate Mrekulli

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)
 3. shukri gashi thotë:

  Shum bukur qe per her te par mbas 53vjete po lexoj per Mehmet Dyzin dhe kalin e tij te famshem e njof shum mir kam banu aty afer , kam kalu per qdo dit andej , ishte njeri qe aq shum e donte traditen shqipetare si dhe kalin e tij .lavdi .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...